Haber Detayı
23 Mayıs 2022 - Pazartesi 18:05
 
GENÇ’TE ÜZÜM ÜRETİMİ 2,5 KAT ARTTI
Genç ilçesine bağlı Servi, Yaydere, Sarıbudak ve Bahçebaşı köylerindeki üzüm üretimine DAP tarafından destek verildi, üretim miktarı 2,5 kat arttırıldı.
EKONOMİ Haberi
GENÇ’TE ÜZÜM ÜRETİMİ 2,5 KAT ARTTI

Bingöl’ün önemli üzüm üretim merkezlerinden olan Genç İlçesi Servi bölgesinde, verilen desteklerle üzüm üretimi arttırıldı. Genç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce 2018 yılında başlatılan çalışmalar kapsamında, 2 bin 500 dekarlık alanda üzüm üreticiliği yapılması sağlandı. DAP Bölge İdaresi ile yapılan protokol kapsamında üzüm üretimi desteklenerek, çiftçilerin geliri arttırıldı.

DAP: “ÜRETİMDE VERİMLİLİĞE DESTEK OLUYORUZ”

Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP)  tarafından yapılan açıklamada, üzüm üretiminde verimliliğe destek olunduğu belirtildi.

Açıklamada; “Üzüm bağlarında verimi 2.5 kat artıran Telli Terbiye Sistemi için Genç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Hayırlı olsun” ifadelerine yer verildi.

ANIK: “EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Yaptıkları protokolün gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Genç İlçesi Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Anık, “2018 yılında Servi bölgesinde serpene olarak üretimi yapılan üzüm yetiştiriciliğinin verimi düşük ve iş gücü çok fazlaydı. Bölgedeki üreticilerle görüşülerek bağların rehabilite edilmesi için görüş birliğine vardık ve DAP’a proje sunduk. Projemiz kabul edildi ve 20 üreticiye 100 dekarlık alanda telli terbiye sistemli üretime geçildi. DAP Başkanımızın da üreticileri ziyaret etmesinin ardından projenin çok güzel ve örnek bir proje olduğunu belirtmesi ve projenin daha da geliştirilmesi adına bizlere talimat vermesi ile bir kez daha proje hazırladık ve projemiz kabul edildi. Üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere üreticilerimiz adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GENÇ’TE, ÜZÜM, ÜRETİMİ, 2,5, KAT, ARTTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı