Haber Detayı
13 Ocak 2022 - Perşembe 17:20
 
“GENÇLER ÇAREYİ YURT DIŞINDA ARIYOR”
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, genç işsizlikle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından cevaplandırılması talebiyle meclise iki ayrı önerge sundu.
SİYASET Haberi
“GENÇLER ÇAREYİ YURT DIŞINDA ARIYOR”

Genç işsizlerin çareyi yurt dışına çıkmakta aradığını ifade eden Aydemir, son yıllardfa yurt dışına çıkan kişi sayısını sordu.

Aydemir, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Türkiye genelinde olduğu gibi, Bingöl'de de işsizlik ve gelecek kaygısı sebebi ile ülkeyi terk etme oranı her geçen gün yükselmekte. Özellikle üniversite mezunu işsizlerin, kendi alanlarında iş bulamamalarından sebeple kurtuluşu yurt dışına çıkmakta buldukları bir realite ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Gayri resmi yollarla yurt dışına çıkmak için birçok tehlikeli aşamalardan geçmek zorunda kalan ama ne pahasına olursa olsun ülkeden çıkmayı kurtuluş gibi gören bu insanların aileleri de çaresizce evlatlarının sağ salim varmak istedikleri yerden gelecek haberi beklemekle meşguller.

Bu bağlamda;

Bingöl ilinde son bir yıl içerisinde başvurulan pasaport sayısı kaçtır?

Son bir yıl baz alındığında Bingöl ili ile ilgili elinizde bulunan resmi ya da gayri resmi yollarla yurt dışına çıkmış kişi sayısı var mıdır?

Gençlerin yurt dışına çıkmalarının önüne geçmek için herhangi bir çalışma yapıyor musunuz?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “GENÇLER, ÇAREYİ, YURT, DIŞINDA, ARIYOR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı