Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 00:06 Bu haber 783 kez okundu
 
Gençler, sözleşmeli üretim modeli için ilk adımı attı
Bingöl’de hayvancılık faaliyetinde bulunan 2 genç, iki köydeki 35 tarlayı kiralayarak, sözleşmeli üretim modelinin ilk adımını attı.
GÜNDEM Haberi
Gençler, sözleşmeli üretim modeli için ilk adımı attı

Bingöl’de hayvancılıkla uğraşan genç girişimciler Serdar Alka ile Nevzat Alakuştekin, Büyüktekören ve Çayağzı köyü kemalan mezrasında  bulunan arazilerin  mülkiyet sahipleri ile tek tek görüşerek, 35 tarla 700 dekar alanı kiralayarak  birim alandan daha az masrafla daha fazla ürün elde etmek amacıyla sözleşmeli üretim modelinin ilk adımı attılar.

Genç girişimciler, kiraladıkları tarlaların sürümünü gerçekleştirip ekime hazır hale getirdikten sonra Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile  alım garantili olarak sözleşmeli üretim modeli konusunda anlaşmaya vardı. Üretim masraflarının bir kısmının Damızlık Sığır Yatiştiricileri Birliği tarafından karşılanacağı bu  sözleşmeli model ile ilgili olarak genç girişimciler, Tarım ve Orman  İl Müdürü Burhan Bahadır’ı makamında ziyaret ederek üretim modeli hakkında bilgi verip destek istedi.

Genç girişimcileri makamında kabul eden Bahadır, Kooperatif, işbirliği  ve birlikte yönetim gibi imece usulü faaliyet konularının Bakanlık ve İl Müdürlüğü olarak önemsediklerin, söyledi.

Bahadır, şunları söyledi: “Tarım arazilerimizin küçüldüğü  yeter ve ekonomik büyüklükten uzaklaştığı bu dönemde birim alandan daha az masraf ve girdi ile daha fazla verim ve gelirin sağlanacağı bu sistemi sonuna kadar destekliyorum. İnanıyorum ki bu girişim diğer üreticilerimize de örnek olacaktır. İl Müdürlüğü olarak ben ve çalışma arkadaşlarım bu örnek modeli hem teknik hem de tohum tedariki noktasında destekleyeceğiz. Bu süreçte özellikle ilimiz kaba yem ihtiyacının karşılanması açısından 2020 üretim sezonu için bakanlık merkez bütçesinden, İl Özel İdaresinden ve ayrıca  DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından  yem bitkisi   Tohumu (silajlık mısır, yonca, fiğ ve korunga) tedariki noktasında bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Bu kapsamda da hem Bingöllü üreticilerimize hem de genç girişimcilerimize 50 hibe ile  tohum tedariki noktasında sonuna kadar destek olacağız. Bu girişimin İlimiz hayvancılığının gelişmesi için örnek bir üretici modeli oluşturacağına inanıyorum. Bu bağlamda Genç Üreticilerimizi kutluyorum ve kendilerine teşekkür ediyorum. Bu sadece bir üretim modeli değil aynı zamanda bir farkındalık modelidir. Bunun yaygınlaşması için teknik personellerimiz bu üretim alanına ayrı bir özen ve ihtimam gösterecekler sürekli sahada olup bu girişimciliği sadece tohumla değil teknik yardımlarla da destekleneceğini"

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gençler,, sözleşmeli, üretim, modeli, için, ilk, adımı, attı,
Yorumlar
Haber Yazılımı