Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 00:07
 
Gerindal’a doğa yürüyüşü
Anadolu Kültür Eğitim Derneği, Bingöl’ün doğa harikası Gerindal Gölü’ne yürüyüş düzenledi.
GÜNDEM Haberi
Gerindal’a doğa yürüyüşü

Anadolu Kültür Eğitim Derneği, bu yıl Geleneksel Gerindal Yürüyüşü’nün dördüncüsünü düzenledi. Pazar günü sabah erkenden Şaban köyünde toplanan dernek üyeleri, gerekli hazırlıklarını yaparak saat 08.30’da Gerindal Gölü’nün bulunduğu 2 bin 300 rakımlı dağa tırmanmak için yürüyüşe başladı. Yaklaşık 4 saatlik yürüyüşün ardından köyden 12 kilometre uzaklıkta bulunan Gerindal’a ulaşan dernek üyeleri, eşsiz güzellikteki gölün turizme kazandırılması gerektiğini belirtiyor.

Anadolu Kültür Eğitim Derneği Başkanı Nebi Butasım, her yıl düzenli olarak Gerindal Gölü’ne yürüyüş düzenlediklerini belirterek, destek verilmesi halinde daha güzel organizasyonlara ev sahipliği yapabileceklerini söyledi.

Butasım, “Bingöl coğrafyası, özellikle doğa yürüyüşleri için çok uygundur. Bizler dernek olarak, hem Gerindal Gölü’nün tanıtılması hem de sosyal aktivite olarak 4 yıldır buraya yürüyüş düzenliyoruz. Bu yıl ki yürüyüşümüze 20’nin üzerinde arkadaşımız katıldı. Amacımız, bu doğa yürüyüşünü daha kapsamlı hale getirerek doğal güzelliklerimizin tanıtılmasına katkı sağlamaktır. İlgili kurumlar tarafından destek verilmesi halinde önümüzdeki dönemlerde daha güzel organizasyonlara ev sahipliği yapabiliriz” dedi.

GERİNDAL’IN MİTOLOJİK HİKAYESİ

Kalp şeklini andıran Gerindal’ın mitolojik hikayesi yıllardır anlatıla anlatıla günümüze kadar geldi.

İşte Gerindal ile ilgili anlatılan hikaye;

“Eski zamanda Gerindal Gölü’nde bir at yaşarmış ama kimse bu atı göremezmiş. Bir gün bir vatandaş dişi olan atını Gerindal’ın yanında bırakıp uykuya dalmış. Kendisine geldiğinde atın Gerindal’ın karşı tarafında olduğunu ve sudan çıkan atla çiftleştiğini görmüş. Bir süre sonra su atı tekrar Gerindal’a dalıp gözden kaybolmuş. Belirli bir zaman geçtiğinde, at bir yavru doğurmuş. Su atının özelliklerini taşıyan yavru tayın güzelliğini gören atın sahibi, çiftleşme döneminde tayla beraber atı tekrar Gerindal’ın yanına götürmüş. Bir süre bekledikten sonra yine atın sudan çıktığını görmüş ancak beklemediği bir şey olmuş. Sudan çıkan at, dişi atla çiftleşeceğine, kendi soyundan olan atı boynundan ısırarak Gerindal’ın derinliklerine sürüklemiş. O günden sonra Gerindal’da yaşadığına inanılan at, bir daha hiç görülmemiş.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gerindal’a, doğa, yürüyüşü,
Yorumlar
Haber Yazılımı