Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 01:06
 
Geven’in arıcılığa katkıları araştırılıyor
Bingöl dağlarında 46 türü bulunan Geven bitkisinin erozyonu önlemedeki önemi ve Bingöl Balı’na katkıları araştırılıyor. Geven bitkisinin araştırılması için Bingöl merkez Çapakçur, Genç (Çotla) ve Solhan havzalarında çalışmalara başlanmasına karar verildi.
GÜNDEM Haberi
Geven’in arıcılığa katkıları araştırılıyor

Haber: Ömer Şanlı

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, Bingöl Üniversitesi, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi (PİKOM), Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ile OGM Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle, Bingöl’de Geven bitkisinin hem erozyonu önlemedeki önemi hem de arıcılıktaki Bingöl balına katkılarının araştırılması için Bingöl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde proje hazırlık toplantısı yapıldı.

Toplantıya ÇEM Genel Müdürü Dr. Ahmet İpek, Emekli Orman Genel Müdürü Abdurrahman Sağkaya, ÇEM Havza Planlama ve Arazi Islahı Dairesi Başkanı Kürşat Yıldırım, Araştırmacı Yaşar Çakıroğlu, OGM Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, PİKOM Müdürü Prof. Dr. Ramazan Meral, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Kadriye Sorkun, Dr. Çiğdem Özenirler, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Selma Ülgentürk, Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, Bingöl Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü, Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaattin Yüksel, ÇEM İzleme Değerlendirme Uzmanı Mahmut Yılmaz katıldı.

-GEVEN BİTKİSİ BİLİNÇSİZCE KULLANILIYOR-

ÇEM Genel Müdürü Ahmet İpek, Bingöl’de farklı geven türlerinin yayılış gösterdiğini belirterek, “Bu gevenler, yöre halkı tarafından bilinçsizce kesilerek hayvan yemi olarak kullanılıyor ya da yakılıyor. Halbuki bu türler hem erozyonu önleme açısından hem de arıcılık açısından çok önemli türlerdir. Bu konuyu bilimsel olarak ortaya koymak istiyoruz” dedi.

Toplantıda, PİKOM Müdürü Prof. Dr. Ramazan Meral merkezin faaliyetleri hakkında, Dr. Ali Sinan da geven ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.

3 BÖLGEDE ÇALIŞMA YAPILACAK

Daha sonra projenin temel bileşenleri tartışılarak kapsamı oluşturuldu. Toplantıda, bölgede lokal yayılış gösteren endemik türlerle birlikte erozyon açısından arazi yapısı değerlendirilerek Bingöl merkez Çapakçur, Genç (Çotla) ve Solhan havzalarında çalışmalara başlanmasına karar verildi.

BİNGÖL’DE 46 GEVEN TÜRÜ VAR

Toplantıda, Bingöl’de yayılış gösteren 46 Geven türünden 8’inin endemik olduğu, erozyon açısından türlerin tek tek değerlendirilmesi gerektiği, bal analizlerinde çok kaliteli ballar üretildiğinin tespit edildiği, 2018 yılından Dünya 2.lik ödülü aldığı ve konunun akademik olarak ele alınmasında yarar görüldüğü dile getirildi.

HAVZADA İNCELEMELERDE BULUNULDU

Analiz çalışmaları için Bingöl Üniversitesi laboratuvarında incelemelerde bulunan heyet, hangi analizlerin yapılabileceği konusunda bilgilendirildi.

Toplantıdan sonra heyet, Çapakçur Havzasında incelemelerde bulundu. Bölgenin erozyon açısından değerlendirilmesi ve geven bitkisinin yayılışı yerinde görüldü. Heyet incelemelerin ardından Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü’nü de ziyaret etti. 

09.04.2019 tarihinde yapılan toplantıda proje taslağı oluşturularak çalışma grupları belirlendi ve toplantıya katılanlar arasında iş bölümü yapıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Geven’in, arıcılığa, katkıları, araştırılıyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Geven’in arıcılığa katkıları araştırılıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı