Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 00:21 Bu haber 1441 kez okundu
 
‘Guldar Domatesi’ni dünyaya tanıtacaklar
“Guldar Domatesi” için coğrafi işaret alınmasına yönelik başlatılan çalışmalara ilişkin açıklama yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, “Bu olağanüstü lezzetin Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılması için ilk adımı atıyoruz” dedi.
GÜNDEM Haberi
‘Guldar Domatesi’ni dünyaya tanıtacaklar

Bingöl Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Ziraat Fakültesi ve Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yürüttüğü ‘Guldar’ domatesi için coğrafi işaret alınmasına yönelik çalışma kapsamında Ziraat Fakültesinde domates tat testi gerçekleştirildi.

Ziraat Fakültesi’nde gerçekleştirilen domates tat testinde, Bingöl ili sınırları içerisinde iki farklı lokasyonda yetiştirilen 7 adet domates çeşidinin tat testi jüri üyelerinin beğenisine sunuldu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Taşkesen,  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kağan Kökten, Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nusret Özbay, Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, Bingöl Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Çapak, Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaaslan, Bingöl İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç, Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, akademisyenler ve çiftçilerin de aralarında bulunduğu jüri tarafından ‘Guldar Domatesi” tat testi yapıldı.

Değerlendirmenin ardından bir açıklama yapan Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Taşkesen, Guldar domatesinin lezzet açısından dünyanın en önemli tatlarından biri olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’YE VE DÜNYAYA TANITACAĞIZ”

Bingöl Guldar domatesinin olağanüstü lezzetini Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılması için ilk adımı atıklarını belirten Taşkesen, şunları söyledi:

“Türkiye’de en fazla domates üretimi sırayla Antalya, Bursa, Manisa, İzmir ve Mersin’de yapılıyor. Ancak, lezzet bakımında Bingöl Guldar domatesi olağanüstü bir tat. Keşfedilmemiş Guldar domatesi ile birlikte Bilecik Çaltı domatesi de önemli bir lezzete sahiptir. Bu olağanüstü lezzetin Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılması için ilk adımı atıyoruz. Mesela dünyanın en zenginleri Bilecik Çaltı’dan sürekli domates siparişi verip özel mutfaklarında tüketiyorlar. Çaltı domatesi nispeten de olsa biliniyor. Bingöl Guldar domatesi gibi güzel bir lezzet neden daha güzel bir şekilde tanıtılmasın ki. Ziraat Fakültemiz öncülüğünde Bingöl Üniversitesi olarak bütün gayretimizle Guldar domatesine coğrafi işaret verilmesi için çalışacağız”

Proje hakkında bilgi veren Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nusret Özbay, yerel tohumların kayıt altına alınması ve korunmasının önemli olduğunu ifade etti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Guldar, Domatesi’ni, dünyaya, tanıtacaklar,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
‘Guldar Domatesi’ni dünyaya tanıtacaklar
Yorumlar
Haber Yazılımı