Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 20:14
 
Güneş enerjisi için 8 milyon TL kredi alınacak
Bingöl Belediyesi, Güneş Enerjisi Santrali (GES) için Vakıf Katılım Bankasından 8 milyon TL kredi alacak.
GÜNDEM Haberi
Güneş enerjisi için 8 milyon TL kredi alınacak

Bingöl Belediyesi tarafından Kültür Mahallesi Çevreyolu Mevkiinde yapılması planlanan GES projesi için meclisten kredi kararı çıktı. Proje için Vakıf Katılım Bankasından 8 milyon TL kredi çekilecek.

GES projesi için kredi alınması konusu Bingöl Belediyesi Meclisinde görüşülerek karara bağlandı.

Belediye meclisinde alınan kararda, Kültür Mahallesi Çevreyolu Mevkiinde kurulması planlanan Güneş Enerji Santralinin yaklaşık maliyetinin 8 milyon TL olduğu belirtilerek, “Proje ile ilgili iş ve işlemlerin yürütülmesi, İller Bankasından teminat mektubu alınması, kredi kuruluşu, banka veya finansman kuruluşu olan Vakıf Katılım Bankası A.Ş. ile 8 milyon TL tutarında genel kredi sözleşmesi imzalanması için Belediye Başkanı Erdal Arıkan’a tam ve tek olarak yetki verilmesine karar verilmiştir” denildi.

“SANTRALİN GELİRİ İLE BORÇ ÖDENECEK”

Vakıf Katılım Bankasından alınacak kredinin, santralin geliri ile ödeneceği belirtilen kararda, “üretilecek elektrik bedelinin, aylık ödenecek kredileri karşılamaması durumunda, belediyenin kasasından herhangi bir nakit çıkışı olmaması ve mali yapısının bozulmaması için gelir kaybı sigortası yaptırılacak.

Bu proje ile ilgili danışmanlık, iş ve işlemlerin mevzuata uyumluluğu sağlanması diğer hizmetlerle ilgili yenilenebilir GES projesi devletimizin teşvikleri kapsamında belediyemize önemli gelir sağlayacaktır.

GES’le ilgili belediyemize ait arazinin kişi ve kuruluşlara devri olmayacak. GES santralinin işletme hakkı, üst hakkı, devir ve imtiyaz hakkı devredilemeyecek. Tesis belediyemiz tarafından işletilecek, enerji bedeli belediyemiz adına tahakkuk edilecek, tüm hak ve yetkiler belediyemiz uhdesinde kalacak” denildi.

Bingöl Belediyesi, daha önce de Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm, Belediye Binası, askeri tesislerin yapımı ve Çapakçur Vadisi için İller Bankası’ndan kredi çekmişti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güneş, enerjisi, için, 8, milyon, TL, kredi, alınacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı