Haber Detayı
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 17:58
 
HAK SAHİPLERİ MAĞDUR EDİLDİ
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Kültür Mahallesinde uygulanan kentsel dönüşüm projesi nedeniyle hak sahiplerinin mağdur edildiğini söyledi.
- Haberi
HAK SAHİPLERİ MAĞDUR EDİLDİ

Meclise soru önergesi vererek Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılmasını isteyen HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, kentsel dönüşüm projesi kapsamında daire yerine yıkılan evlerinin karşılığını nakit olarak almak isteyen hak sahiplerinin mağdur edildiğini söyledi.

Aydemir, önergede şu ifadelere yer verdi: “2013 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan edilen, 2016 yılında ise 923 hak sahibine ait 856 bağımsız bölümün yıkıldığı Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanı sancılı bir sürecin ardından 2021 tarihi itibari ile yapım aşamasına ulaşmıştır. Projenin yürürlüğe girdiği tarihte belli sayıda hak sahibinin Bingöl Belediyesi ile yaptığı sözleşmede, daire karşılığı arsa temini yerine, arsa değerinin karşılığında nakit para alınması konusunda mutabık olunduğu iddia edilmektedir. Karşılıklı kabul gören konunun sözleşmeye dökülmesine rağmen, bu anlamda herhangi bir adımın atılmadığını ifade eden hak sahipleri, Bakanlığınıza yapılan başvuruların sonucunda böyle bir talebin olmadığı şeklinde geri dönüş aldıklarını dile getirmektedirler.

Bu bağlamda; Bingöl Belediyesi ile hak sahipleri arasında yapılan sözleşmelerin içeriği Bakanlığınıza ulaştı mı? Bingöl Belediyesi hak sahipleri ile yapılan sözleşmelerin gereklerini neden yerine getirmemiştir? Söz konusu sözleşme ile kaç hak sahibi mağdur edilmiştir? Bu mağduriyetlerin giderilmesi için bir çalışmanız olacak mı?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAK, SAHİPLERİ, MAĞDUR, EDİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı