Haber Detayı
04 Aralık 2020 - Cuma 12:25
 
Hasadı yapıldı: Çay ve yağ olarak kullanılacak
Bingöl Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü, Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında desteklenen lavanta bahçesinde ilk hasadın yapıldığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Hasadı yapıldı: Çay ve yağ olarak kullanılacak

Bingöl Orman İşletme Müdürlüğünce, Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında 100 hibeli olarak 1.5 dekar alanda demostrasyon amaçlı lavanta bahçesi kurulduğunu belirten Bingöl Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü, lavanta bahçesinde ilk hasadın yapıldığını söyledi.

Börü, üretici tarafından 500 adet lavanta fidesinden alınan hasat sonucunda, lavantaların bir kısmının kurutup çay yapılacağını, bir kısmının ise lavanta yağı olarak işleneceğini ifade etti.

Bingöl Merkez İlçesinde ilk defa demostrayon amaçlı lavanta bahçesi kurulumunun farkındalık yarattığını belirten Börü, Ekim ayı itibariyle sekiz dönümlük alanda üretici tarafından dikimlerin yapıldığını, bu ekimlerin vatandaşlara büyük anlamda ekonomik destek sağlanacağını söyledi.

Börü, “Demostrasyon amaçlı kurulan Lavanta bahçesinden elde edile ürünler; kozmetik, parfüm sanayisi ve diğer endüstri kollarında kullanılıp üreticiye ek gelir kaynağı sağlamaktadır. Lavanta fidelerinin bakım ve işleme masraflarının az olması, kıraç arazilerin değerlendirilmesi üreticilere büyük kolaylık sağlamaktadır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hasadı, yapıldı:, Çay, ve, yağ, olarak, kullanılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı