Haber Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 00:01
 
Hasta ve yaşlılara 'evde nüfus cüzdanı' hizmeti
Bingöl’de, çipli kimlik kartı alabilmek için nüfus müdürlüklerine gidemeyen hasta, yaşlı ve engelliler, "gezici kayıt terminali" uygulamasıyla başvurularını evden yapabiliyor.
GÜNDEM Haberi
Hasta ve yaşlılara 'evde nüfus cüzdanı' hizmeti

İçişleri Bakanlığınca 2 yıl önce başlatılan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi kapsamında çipli kimlik kartı dağıtımı devam ediyor. 

Gelecek yıl tüm nüfus cüzdanlarının yenilenmesiyle tamamlanması planlanan projede, hasta, yaşlı ve engelli vatandaşlara da büyük kolaylık sağlanıyor.

Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce başlatılan "gezici kayıt terminali" uygulamasıyla sağlık sorunları olan vatandaşların ayağına giden memurlar, biyometrik veriden parmak izine, fotoğraf çekiminden imzalanan evraka kadar tüm işlemleri evlerde tamamlıyor.

Başvurusu alınan yeni kimlik kartları, basımın ardından vatandaşların evine gönderiliyor.

Bingöl Nüfus Müdürlüğü görevlileri de uygulama kapsamında il genelinde sağlık sorunları olan vatandaşların ayağına giderek hizmeti sunuyor.

Bingöl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Bingöl Valiliği “2023 Bingöl Vizyonu” projesi kapsamında gezici kayıt terminaliyle sağlık sorunları olan vatandaşların evlerine giderek T. C. Kimlik Karti başvurularını alıyor.

"BU HİZMET BÜYÜK BİR NİMET"

Sağlık sorunları nedeniyle evinde kimlik başvurusu yapan hastalar ise, hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Rahatsızlığından dolayı Nüfus Müdürlüğüne gitmesinin imkansız olduğunu belirten hastalar, “Arkadaşlar sağ olsunlar geldiler, kimlik başvurumuzu yaptılar. Uzun zamandır yürüyemiyorum. Dizlerimden ameliyat oldum. Yataktan baston yardımıyla kalkabiliyorum. Bu hizmet bizim için büyük bir nimet. Görevliler ayağımıza kadar geliyor, zahmetimizi çekiyor. Allah hepsinden razı olsun”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hasta, ve, yaşlılara, 'evde, nüfus, cüzdanı', hizmeti,
Yorumlar
Haber Yazılımı