Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 00:15
 
Hayvan hastalıklarına karşı ortak mücadele
Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bingöl Sağlık Müdürlüğü arasında "Zoonoz Hayvan Hastalıkları Eğitimi" konusunda protokol imzalandı.
GÜNDEM Haberi
Hayvan hastalıklarına karşı ortak mücadele

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, Zoonoz hastalıklar konusunda bakanlık bünyesinde bir daire başkanlıklarının bulunduğunu, bu konunun bakanlıklarınca da önemsendiğini belirtti.

Gündoğdu, “Zoonotik hastalıklar konusunda personelin bilgilendirilmesi ve bu hastalıklara yaklaşımının geliştirilmesi, bunun yanı sıra uygun iletişim teknikleri kullanılarak bu hastalıklara karşı toplumsal duyarlılığın oluşmasına katkı sağlamak amacıyla imzalanan bu protokol, hem hayvan sağlığı hem de insan sağlığı alanında katkı sağlayacaktır” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır ise, imzalanan protokol kapsamında, konusunda uzman personel tarafından hayvanlardan insanlara bulaşma özelliği gösteren enfeksiyöz, viral, paraziter kaynaklı zoonoz hastalıklar konusunda her iki kurum çalışanlarına eğitimler verileceğini söyledi.

Bahadır, “Verilecek eğitimler ile ülkemizde sık görülen zoonoz hastalıklar, zoonoz hastalıklarla mücadele yöntemleri, hastalıkların bulaşmasının önlenmesine yönelik tedbirler konularında bilgi verilecek; muhtemel zoonoz salgınları durumunda risk değerlendirmesi ve yönetimi ile koruyucu hekimliğin önemine vurgu yapılacaktır.

Tüm dünyada artan hızlı ulaşım imkanları ve hayvan hareketliliğine bağlı olarak zoonoz hastalıklarda artış görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Gıda ve Tarım Örgütü ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü arasında işbirliği yapılmış ve "Tek Sağlık" yaklaşımı benimsenmiştir. Dünya çapında da benimsenmiş olan bu yaklaşım kapsamında verilecek eğitimlerle zoonotik hastalıklarla mücadelede halk sağlığı ve veteriner hekimlik hizmetleri arasında yapılacak işbirliğine katkıda bulunulacaktır. Bu işbirliği ile hem hayvancılık sektöründe bu hastalıklara bağlı ekonomik kayıplar önlenecek, hem de insan sağlığının korunmasına katkıda bulunulacaktır” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayvan, hastalıklarına, karşı, ortak, mücadele,
Yorumlar
Haber Yazılımı