Haber Detayı
26 Ağustos 2021 - Perşembe 11:01
 
“Hayvanları öldürme izinlerini iptal edin!”
Bingöl Barosu, yaban hayvanlarının öldürülmesi için verilen izinlerin iptal edilmesini istedi.
- Haberi
“Hayvanları öldürme izinlerini iptal edin!”

Bingöl Barosu, yaban hayvanlarının öldürülmemesi için Tarım ve Orman Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü Bingöl Şube Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuruda bulunarak, hayvanların öldürülmesi için verilen izinlerin iptal edilmesini istedi.

Bingöl Barosu Başkanı Av. Ömer Faruk Hülakü imzasıyla kuruma verilen yazıda, şu ifadelere yer verildi: “Tarım ve Orman Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğüne bağlı Bingöl Şube Müdürlüğü tarafından  29-Ağustos-04 Eylül  2021 tarihleri arasında kullanılmak üzere 08.04.2021 tarih ve 1123921 sayılı yazı ile yabancı turist avcılara her bir izin belgesine karşı 10 canlıya kadar bek avı yaban domuzu öldürme izni verildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Sus scrofa meridionalis (Yabandomuzu) Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’nde (BERN)  Kesin Koruma Altına Alınan Fauna Türleri kategorisinde bulunmaktadır. Yaban domuzlarının avlanmasına izin verilmesinin; koruma altındaki hayvan türlerinin neslinin tükenmesine neden olacağı mutlak bir gerçek olup, uluslararası sözleşmeye ve yasalara da aykırıdır.

Söz konusu avlanma işlemlerinin bu konuda halkın yüksek duyarlılığı ve toplumsal hassasiyeti, bölgedeki habitat, çevre dengesi ve koruma altındaki türün devamı noktasında telafisi imkânsız zararlara yol açmaması için verilmiş olan izinlerin iptaline karar verilmesini talep ederiz.

İdari izin işleminin iptaline yönelik talebimizin kabul edilmemesi halinde yargı yoluna başvurumuzda kullanılmak üzere söz konusu idari izin ile ilgili dokümanlarının bir suretinin tarafımıza işin aciliyeti de dikkate alınarak ivedi olarak verilmesini Bingöl Barosu adına arz ve talep ederiz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Hayvanları, öldürme, izinlerini, iptal, edin!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı