Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 00:37 Bu haber 1569 kez okundu
 
HDP adaylarından baro ve gazeteciler cemiyetine ziyaret
HDP Bingöl Belediye Eşbaşkan Adayları Senem Çakas, Hişyar Özsoy, Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ve partililer, Bingöl Barosu ve Bingöl Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi
HDP adaylarından baro ve gazeteciler cemiyetine ziyaret

İlk ziyaretlerini Bingöl Barosu’na yapan heyet, baronun çalışmaları, hukukta yaşanan sıkıntılar konusunda bilgi aldı. 

Baro Başkanı Hanifi Budancamanak, baronun çalışmaları ve sıkıntıları konusunda bilgi verdi. 

Yargı bağımsızlığının bir ülke için en temel kriter olduğunu belirten Belediye Eşbaşkan adayları , ülkenin hukuk konusunda dünyanın çok gerisine düştüğünü, Türkiye’nin bunu hak etmediğini, yargıya siyası baskıların olduğunu söylediler.

Baro Başkanı Hanifi Budancamanak, 123 üyesi olan Bingöl Barosu’nun 31 Mart 2019 seçimlerin de gözlemci bulunduracaklarını belirterek, demokratik-hukuk devletlerine yakışan bir seçim temenni ettiklerini dile getirdi.

GAZETECİLER CEMİYETİNE ZİYARET

HDP adayları, daha sonra Bingöl Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

Yerel medyanın zorluklarını anlatan Cemiyet Başkanı Yunus Budak, kâğıttan kaynaklı yazılı basının tükenme noktasına geldiğini, SEKA’nın kapatılmasının büyük hatta olduğunun yeni yeni fark edildiğini belirtti. 

HDP Belediye Eşbaşkan Adayı Hişyar Özsoy, Avrupa’da Türkiye basınının üstündeki baskılar konusunda sıkça sorulara muhatap kaldıklarını belirterek, ‘Türkiye, dünyada gazetecilerin en çok yargılandığı, ifade ve basın özgürlüğünün olmadığı ülke sıralamasının en sonlarında yer almaktadır” dedi.

200’e yakın gazetecinin halen cezaevlerinde olduğunu   ifade eden Özsoy, “basın özgürlüğü bir ülkenin özgürlük aynasıdır, bir ülkede basın özgürlüğü varsa o ülkede demokrasiden söz edilebilir. Basından ve özgürlüklerden korkmak demokratik ve evrensel  değerlerle  bağdaşmaz” ifadelerini kullandı.

Özsoy, Budak’a Bingöl’ün basın ve edebiyat  tarihi konusunda yapılacak çalışmalarda kendilerine materyal ve yayınlama desteği verebileceklerini söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HDP, adaylarından, baro, ve, gazeteciler, cemiyetine, ziyaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı