Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 00:48
 
HDP adaylarını açıkladı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Saruhan Oruç, dün düzenlediği basın toplantısında, Bingöl’ün de aralarında bulunduğu 3 ilin belediye başkan adaylarını açıkladı.
GÜNDEM Haberi
HDP adaylarını açıkladı

Oruç, yaptığı açıklamada, , hiçbir partiyle, açık ya da gizli olarak merkezi düzeyde yaptıkları herhangi bir ittifakın olmadığını söyledi.

Oruç, şunları söyledi: “Televizyonlara baktığımızda uzmanlar, akademisyenler, gazeteciler herkes HDP’yi tartışıyor. Bu tartışmalar içerisinde HDP herhangi bir temsilcisiyle, vekiliyle, parti yöneticisiyle bulunmuyor. Hepsinin tartıştığı konu HDP. Acaba HDP ne yapmak istiyor diye uzun uzun yorumlarda bulunuyorlar. Çok uzun tartışmalarına gerek yok, HDP olarak hem kayyumların atandığı belediyeleri kazanacağız hem de iktidara kaybettireceğiz. Bütün söylediğimiz bu. HDP, bu yerel seçimleri herhangi bir yerel seçim olarak değerlendirmemektedir.

Bu yerel seçimler, bir demokrasi referandumudur aynı zamanda. Kürt coğrafyasında bir demokrasi referandumudur. Çünkü orada halkın kendi oylarıyla seçtiği belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin hakları gasp edilerek cezaevine atılmıştır. Dolayısıyla birinci iş, demokrasiyi sağlamak, kayyumların atandığı belediyeleri kazanmak, daha önce kazanamadığımız belediyelerde de başarılı bir sonuç çıkarmaktır. Batıda ise, hiçbir partiyle, açık ya da gizli merkezi düzeyde yaptığımız herhangi bir ittifak yoktur.”

Saruhan Oruç, üç il merkezinin adaylarını açıkladı. Bu iller şöyle:

Bingöl Merkez: Hişyar Özsoy ve Hatice Kavran

Ağrı Merkez: Yeliz Karaarslan ve Abdurrahman Doğar

Siirt Merkez: Berivan Helen Işık, Resul Kaçar

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HDP, adaylarını, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı