Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 01:22
 
HDP’nin adayı ÖZSOY oldu
Halkların Demokratik Partisi(HDP), 31 Mart’ta yapılacak olan Mahalli İdareler Seçiminde Bingöl Belediye Başkanlığı için Milletvekili Hişyar Özsoy’u aday gösterdi.
GÜNDEM Haberi
HDP’nin adayı ÖZSOY oldu

AK Parti, CHP ve MHP’nin adaylarını açıklamasının ardından kamuoyunda “HDP’nin adayı kim olacak” sorusu önceki gün akşam saatlerinde yanıtını buldu.

Özelikle HDP’nin Bingöl Belediye Başkan adayı konusunda Nimettullah Erdoğmuş ile aday adaylığını açıklayan Sinan Baylas’tan birinin aday olacağı konuşulurken, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Bingöl'deki adayını MYK toplantısında aldığı kararla kesinleştirdi. 

HDP Bingöl Belediye Başkanlığı için Bingöl eski Milletvekili ve Diyarbakır milletvekili Hişyar Özsoy’u aday göstermesiyle 31 Martta yapılacak seçim büyük bir çekişmeye sahne olacak.

Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de AK Parti mi, yoksa HDP’ mi seçimi kazanır? Tartışmaları şimdiden başladı.

Adaylık konusunda sessizliğe bürünen HDP, Özsoy’u aday göstermesiyle de parti içinde sevince neden oldu.

Bingöl Belediye Başkan adayı olan Özsoy, hafta içinde Bingöl’e gelerek seçim çalışmalarına başlaması bekleniyor.

HİŞYAR ÖZSOY KİMDİR?
Hişyar Özsoy, 1977 yılında Bingöl'ün Yeniköy köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu Bingöl'de tamamladıktan sonra 1993 yılında İstanbul'a göç etti. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü 2002 yılında derece ile bitirdikten sonra Amerika Teksas-Austin Üniversitesinin başarı bursu ile mastır ve doktora yapmak üzere ABD'ye gitti. 2004 yılında mastır, 2010 yılında siyaset sosyolojisi, siyaset antropolojisi ve Ortadoğu siyaset çalışmaları alanında doktora derecesini aldı. Hişyar Özsoy'un uluslararası hakemli dergi ve yayınlarda yayınlamış makaleleri bulunmaktadır. Özsoy doktora çalışmalarına devam ederken 2005-2008 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde Dış İlişkiler Koordinatörü ve Siyasi Danışman olarak da çalışmıştır. 2010 yılında Amerika Yüksek İlimler Akademisinden kazandığı başarı bursu ile doktora sonrası çalışmalar yapan Özsoy, 2011 yılında Michigan Üniversitesi'nde (Flint) öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Siyaset sosyolojisi, siyasi ve kültürel antropoloji, toplumsal ve siyasal dönüşüm ile Ortadoğu tarihi ve siyaseti konularında dersler verdi. 2015 yılında yapılan 26'ıncı dönem milletvekilliği seçimlerinde Bingöl'de 1.sıra adayı olduktan sonra seçilen Özsoy, 2018 yılında yapılan 27'inci dönem milletvekilliği seçimlerinde de Diyarbakır'dan aday gösterilerek seçilmiştir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HDP’nin, adayı, ÖZSOY, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı