Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 00:48
 
“Her ilin kentsel dönüşüm anayasası olacak”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde yeni dönem başlattıklarını belirterek, her ilin kentsel dönüşüm anayasası olacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Her ilin kentsel dönüşüm anayasası olacak”

Bakan Kurum, kentsel dönüşüm ile ilgili yaptığı açıklamada, “53 farklı ilimizde 238 adet riskli alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dönüşüm kapsamına aldığımız bağımsız birim sayısı 664 bin. Ülke genelinde 597 bin adet konutu yeniliyoruz. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kira yardımı, proje ve faiz desteği olarak toplam 9 milyar 407 milyon lira kaynak kullandık” dedi.

Bakan Kurum, kentsel dönüşümde 7 temel hedefi şöyle sıraladı:

-Afet risklerinin etkin bir şekilde bertaraf edilmesi, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin kesin olarak sağlanması

-Çevresel, tarihi ve kültürel değerlerimizin korunması ve yaşatılması.

-Ülke çapında sürdürülebilir kentsel dönüşümün benimsenmesi.

-Yerinde dönüşümün, yatay mimarinin ve mahalle kültürünün esas alınması.

-Sosyal ve teknik altyapı yetersizliklerinin giderilmesi.

-Engelli dostu şehirlerin hayata geçirilmesi.

-Yapılaşma sonrası oluşacak değer artışının adil ve dengeli olarak paylaştırılması.

“VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ ÖNLENECEK”

‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ hakkında bilgi veren Kurum, “Vatandaşımızın yaşadığı tüm mağduriyetleri bir bir önleyecek. Şehirlerimizde yaşanan tekdüzeleşmeye mani olacak, şehirlerimizi kimliklerine kavuşturacak. Kentsel dönüşüm uygulamalarında geçmişten bugüne birçok tecrübe elde edildi. Gerek belediyelerin saha çalışmalarında, gerekse vatandaşlarımızın şikâyet ve talepleri ışığında yeni adımlar atılması zorunluluk haline geldi. Ülkemizin tamamında uygulanması gereken bir stratejinin ihtiyacı konusunda hemfikir olduk” dedi.

Kurum, ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nde temel amacın; kentsel dönüşümün; şehre dair alınan üst ölçekli tüm kararlar ile uyumlu olması, parsel veya bina bazlı değil, ilçe ve il bazında yapılması ve şehri parçalarına ayırarak değil, bir bütün olarak değerlendirilmesi olduğunu söyledi.

“HER KENTE ÖZGÜ, KENTSEL DÖNÜŞÜM ANAYASASI GELİYOR”

Her kente özgü kentsel dönüşüm anayasası olacağını ifade eden Bakan Kurum, “Her belediyemiz kendi ilçesine veya iline dair Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlayacak ve bakanlığımızın onayına sunacaktır. Kentsel dönüşüm, hazırlanan bu belgeye göre yapacaktır. Bu sayede, şehirlerimiz “Kente Özgü bir Dönüşüm Anayasası”nın da sahibi olacaktır. Dönüşüm alanları, kentin bir bölümüne değil, bütününe yönelik yapılan analizler neticesinde belirlenecek. Dönüşüm alanları, risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizler, konut ve işyeri ihtiyacı ve çevresel etkiler göz önünde bulundurularak öncelik sırasına konulacak. Bundan önce gerçekleştirilen bina ve parsel bazlı uygulamaların yerini; teknik ve sosyal altyapı ihtiyacını gideren, okulları, ibadethaneleri, yeşil alanları, geniş yolları ile planlanmış, üst ölçekli plan kararları ile uyumlu alan bazlı dönüşüm alacak.

Sürece halkın tam katılımı sağlanacak ve hak sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda hareket edilecek. Bu sayede hem ekonomik hem de ihtiyaca dair arz talep dengesi sağlanacak. Bundan böyle sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek. Kaynaklarımızın en verimli ve en etkin kullanımı sağlanacak, israf ve kayıplar önlenecek. Yatay mimari, sosyal ve teknik altyapı ihtiyacı, engelsiz yaşam, çevresel değerlerin korunması, sürdürülebilirlik ile tarihi ve kültürel mirasın korunması hususları esas alınacak. Belirlenen tasarım ilkelerinin dışına çıkılmayacak ve eksiksiz olarak hayata geçirilecek. Kentsel dönüşüm uygulama takvimi, yani başlangıç ve bitiş tarihleri belli olacak. Finansman yönetimi belirlenecek. “Kentsel dönüşüm ne zaman bitecek?” “Kentsel dönüşümü kim yapacak?” soruları tarihe karışacak” dedi.

“Öngörülebilir, etkin ve hızlı kentsel dönüşüm dönemine giriyoruz” diyen Bakan Kurum, şunları söyledi: “Kentsel dönüşümdeki tüm paydaşların; vatandaşımızın, yatırımcılarımızın ve belediyelerimizin birbirleri arasındaki ilişkileri yeniden düzenledik. Kentsel Dönüşümde süreç iyileştirilmiş, adeta dönüşüme yeni bir soluk getirilmiştir. Kentsel Dönüşüm alanları ilan edilmeden önce vatandaşlarımızın talepleri toplanacak, yüz yüze görüşmeler ile anketler gerçekleştirilecek, toplumsal yapı analizi tüm ayrıntılarıyla ortaya konulacak. Yatırımcılarımıza dair en temel hareket noktamız; bundan böyle belli kriterleri sağlayan müteahhitler kentsel dönüşüm uygulamaları yapabilecek. Ülkemizde artık hiçbir inşaat yarım kalmayacak, vatandaşlarımız en kısa sürede sıcak yuvalarına ve işyerlerine kavuşacaktır. En önemlisi de kentsel dönüşüm uygulamalarından dolayı hiçbir vatandaşımız mağdur olmayacak.

“İLLER BANKASI AKTİF HALE GELECEK”

Kentsel dönüşüm kapsamında belediyelere dair düzenlemelerin de yapıldığını belirten Kurum,

Belediyeler; halihazırda bakanlık kaynaklarını ve kendi kaynaklarını kullanarak kentsel dönüşümü gerçekleştirebiliyorlar. İLBANK’ı kentsel dönüşümde çok daha aktif hale getiriyoruz. Tüm yerel yönetimler; İLBANK’tan kredibilitesi olduğuna dair onay belgesi getirmesi durumunda kentsel dönüşüm uygulamaları için düşük faizli kredi kullanabilecek. Bunlar için herhangi bir teminat göstermesine gerek olmayacak.

Fakat herhangi bir belediye, kat veya arsa karşılığı hasılat paylaşımı yöntemi yapması durumunda yatırımcıdan teminat alacak ya da tamamlama sigortası isteyecek. Yapım sürecinde uygulamayı yürüten idare tarafından ilerleme raporları hazırlanacak ve belirli aralıklarla bakanlığımızın bilgisine sunulacak. Belediyeler için de tüm uygulama adımlarına ilişkin süreler belirlenmiştir. Artık inşa faaliyetleri vaat edildiği tarihte bitirilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Her, ilin, kentsel, dönüşüm, anayasası, olacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı