Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 00:16
 
“Her insan bir engelli adayıdır”
Vali Kadir Ekinci, “Her insan bir engelli adayıdır’ ilkesini unutmadan, hayatın farklı zorluklarına ve kısıtlı imkanlara rağmen, başaran, üreten ve eser bırakan engelli kardeşlerimizi daima takdir etmeliyiz” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Her insan bir engelli adayıdır”

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Kadir Ekinci, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda,  birey, toplum ve devlet olarak engelli kardeşlere sahip çıkmak, en temel insani görevlerden biri olduğunu belirti.

Mesajında, “her insan bir engelli adayıdır” diyen Ekinci, “Toplumsal formasyonumuz ve tarihi tecrübemiz bizlere insanı merkeze alarak devleti yaşatma idealini öğretir. İnancımız ve ahlakımız yaratandan ötürü yaradılanı aziz bilmeyi ve insanlara faydalı olarak anılmanın önemini öğütler.

Modern toplum ve sosyal devlet olmanın şartlarından biri de, dezavantajlı gruplar konusunda bilinç eşiğine sahip olmak; dezavantajlı grupları korumak, kollamak ve onların ihtiyaçlarını gözetmektir. Son yıllarda ortaya konulan anlayış ve uygulamalar neticesinde devletimizin insanına daha yakın durduğunu ve dertlerine çare olmaya çalıştığını görmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz. Bu anlamda, birey, toplum ve devlet olarak engelli kardeşlerimize sahip çıkmak en temel insani görevlerimizden biridir. Yine sahici, uygulanabilir ve sürdürülebilir politikalar ile sorunlara kalıcı çözümler üretebilmek ve kurumsal hizmetleri engelli kardeşlerimiz için en iyi şekilde geliştirmek biz kamu yöneticilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının en önemli ödevlerinden biridir. Yapılan özverili ve istikrarlı çalışmalar ile artık sosyal hayatın bir parçası olan engelli kardeşlerimiz eğitimden siyasete, sanattan spora kadar her alanda daha çok yer alarak, takdire şayan çabaları ve duygulandıran başarıları ile medeni bir toplumun ayrılmaz birer parçası olmuşlardır. ‘Her insan bir engelli adayıdır’ ilkesini unutmadan, hayatın farklı zorluklarına ve kısıtlı imkanlara rağmen, başaran, üreten ve eser bırakan engelli kardeşlerimizi daima takdir etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Bingöl Valiliği olarak engellilerin yanında olmayı ve engellilere sahip çıkmayı yasal görevin  yanında, ‘insan insanın emanetidir’ düsturu ile yüce bir görev olarak gördüklerini sözlerine ekleyen vali Ekinci, “Bu duygu ve düşüncelerle; "Engel SİZ Olmayın" diyerek, yürekleri yaşam sevinci ile dolu engelli kardeşlerimizin ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor; sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Her, insan, bir, engelli, adayıdır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı