Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 00:23
 
‘Her yıl 100 kişi boğuluyor’
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, her yıl sulama kanalı, baraj ve göletlerde serinlemek isteyen yaklaşık 100 çocuğun boğularak hayatını kaybettiğini belirterek, su kanalları ve barajlarda yüzmenin tehlikeli ve yasak olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
‘Her yıl 100 kişi boğuluyor’

Yaz ayları ile birlikte, denizi olmayan Bingöl gibi kentlerde çocuklar, havuzların yanında sulama kanalları, baraj ve göletleri de tercih edebiliyor. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, vatandaşların serinlemek için girdiği baraj, gölet ve sulama kanalları gibi sulak alanlarda oluşan boğulma vakalarına karşı uyarılarda bulundu.

Sulama sezonu öncesi muhtar, köy imamı, ilgili kurum-kuruluş temsilcilerine boğulma vakalarına karşı bilgilendirme amaçlı SMS gönderildiğini ifade eden Aydın, aynı zamanda basın, kamu spotu, SMS yolu ile sistemde kayıtlı kişilere uyarıların yapılması, baraj, gölet ve sulama kanallarına uyarı levhaları konulması gibi çalışmaların yapıldığını söyledi.

Baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmesinin tehlikeli olduğunu belirten Aydın,

“Zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim gösterebilmesi, yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması, su içerisinde su bitkilerinin doğal olarak gelişmesi, su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi yaşanabilmesi ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması nedeniyle baraj gölleri tehlikelidir.

Özellikle yaz aylarında, Bölgemizde havaların çok sıcak olması nedeniyle DSİ’ce çeşitli önlemler alınmasına karşın baraj, gölet ve sulama kanalları başta olmak üzere suya girilmesi yasak olan bölgelerde boğulma olayları maalesef yaşanmaktadır. Göl alanı içerisinde su alma yapısı vb. sanat yapılarının yer alması, sebebiyle serinlemek ya da yüzmek maksadıyla depolama tesisleri ve kanallara girmek hayati risk oluşturmaktadır. Bu nedenle; baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmemelidir.

Unutulmamalıdır ki ‘Her yıl sulama kanalı, baraj ve göletlerde serinlemek isteyen ortalama 100 çocuk ve gencimiz can vermektedir. Su hayattır, can almasın.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Her, yıl, 100, kişi, boğuluyor’,
Yorumlar
Haber Yazılımı