Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 19:33 Bu haber 646 kez okundu
 
HES projesinin ardından GES projesi de doğaya zarar verecek
Çevre Mühendisi Zeki Doğru, Aşağı Kale Köy Barajı ve HES işlemeye geçmesinin ardından GES projesinin de işletmeye alınmasının bölgeye ve insana ciddi zarar vereceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
HES projesinin ardından GES projesi de doğaya zarar verecek

Çevre Mühendisi Zeki Doğru, Aşağı Kaleköy Barajının açılmasının ardından bölgeye yapılması planlanan Güneş Enerji Siteminin (GES) oluşturacağı manyetik alanla insan fizyolojisine zarar verileceğini söyledi. Doğru, ayrıca GES projelerinin kuşların göç hareketlerini de olumsuz etkileyeceğini belirtti.

ÇED raporlarına dayanarak GES projeleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Çevre Mühendisi Zeki Doğru, şunları söyledi: “Güneş enerji santrallerinin kuşlar, yarasalar ve böcekler üzerinde de olumsuz etkileri kanıtlanmış durumdadır. Büyük alanlar kaplayan bu faaliyetler, çevrelerinde yoğun bir ışık yansıması ve manyetik alan yaratmakta ve bu durum termal dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Güneş enerji santrallerinin yakınında yapılan ölçümlerde yoğun yansıma ve termal dengenin değişiminden olumsuz etkilenen kuşların ve böceklerin öldüğü tespit edilmiştir. Diğer taraftan yoğun ışık yansımasına neden olan güneş enerji santrallerinin kuşların göç hareketlerini de olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bilimsel olarak ispatlanmış bu olumsuzlukların yaklaşık 150 metre mesafedeki yerleşim birimine etkisinin bilimsel olarak irdelenmesi? 

Aşağı kale köy barajı ve HES işlemeye geçmiş bulunmakta ve GES faaliyetinin de işletmeye alınmasıyla birlikte yüksek gerilim hatlarından bölgede ciddi bir manyetik alan oluşacaktır. Yüksek gerilim hatlarının insan fizyolojisine etkisinin bilimsel olarak araştırılması gerekmektedir. GES kurulacağı alanın mülkiyet durumu hakkında detaylı bilgi verilmesi ve bölge halkı şeffaf bir şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Aşağı Kaleköy Barajı ve Hes inşaat aşaması tamamlandı ve yakın bir tarihte açılışı yapılıp işletmeye alındı. Barajın inşaat aşamasında Duşmalan’ın yukarı tarafı yani yörede yaşayanların Ge’llo olarak isimlendirdiği bölgede doğal değil baraj inşaat kaynaklı heyelan oluşmuştu.  Bu bağlamada heyelanı durdurmak ve etkisiz hale getirmek için ciddi bir hafriyat taşınması ve depolama alanı gerekmekteydi,  heyelan riskini ortadan kaldırmak için taşınan hafriyat şimdi kurmayı planlandığınız alana iş makineleri marifetiyle taşındı ve dolgu alanı oluşturuldu. Bu anlamda baraj yetkilileri yörede 1. dereceden etkilenen Duşmalan-Dikistasyon ve Çırık mezralarına şöyle bir söz verildi; Bahse konu alanı dolgu yapıp tarım ve hayvancılık için sizin tasarrufunuza bırakacağız. Hafriyat Çalışması günde 24 saat 3 vardiya halinde devam etti ve durumun geçici olacağını ve dolgu yapıp hayvancılığa kazandırılacağını sanan yöre halkı yoğun toz ve gürültü kirliliğine sesiz kaldı ve ta ki baraj inşaatı bitti, açılışa günler kala köylünün nabzını yoklamak için bahse konu alana GES kurulacağı bilgisi köylüye verildi. GES’in kurulacağı alanla alakalı söyleyeceklerim bu kadar.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HES, projesinin, ardından, GES, projesi, de, doğaya, zarar, verecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı