Haber Detayı
15 Aralık 2020 - Salı 18:29
 
HEYELAN TEHLİKESİ!
Şehir merkezi ile Düzağaç bölgesinin bağlantısını sağlayan Bahçelievler Mahallesi yolunda heyelan tehlikesi yaşanıyor.
GÜNDEM Haberi
HEYELAN TEHLİKESİ!

Bingöl’ün birçok bölgesinde yağışların etkili olduğu ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde heyelanlar meydana geliyor. Bu bölgelerden biri olan Çapakçur Vadisi, sık sık heyelanlara maruz kalırken, geçen yıl da Aşağıköy-Yelesen grup yolunda heyelan meydana gelmiş ve yol kullanılamaz hale gelmişti.

Şehir merkezi ile Düzağaç bölgesinin bağlantısını sağlayan iki yoldan biri olan Bahçelievler Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’nde de heyelan tehlikesi yaşanıyor.

Bahçelievler Mahallesi çıkışından başlayarak şehir mezarlığına kadar olan bölgede, dağın yamaç kısımlarında kaymalar yaşanıyor. Toprak kaymasının etkisinde bölgede bulunan büyük kayalarında dola düşme tehlikesi bulunuyor. Yağışlar ile birlikte yaşanacak olası bir kaymada, yola düşecek taşların kazalara neden olabileceğini belirten vatandaşlar, bölgede gerekli önlemlerin alınarak, düşme tehlikesi bulunan taşların temizlenmesini istiyor.

AFAD Genel müdürlüğü verilerine göre, 1950–2019 arasındaki 70 yıllık süreçte, heyelana en fazla maruz kalan il, 1673 heyelanla Trabzon olurken, aynı dönemde Rize’de 1319, Erzurum’da 939, Giresun’da 915, Artvin’de 771, Kastamonu’da 768, Bingöl’de 695, Malatya’da 688, Sivas’ta 668 ve Erzincan’da 622 heyelan meydana geldi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HEYELAN, TEHLİKESİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı