Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 00:01 Bu haber 811 kez okundu
 
“Hukuk ve demokrasi askıya alınmıştır”
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl İl Eşbaşkanı Veysel Kaya, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyım atanmasını eleştirdi.
GÜNDEM Haberi
“Hukuk ve demokrasi askıya alınmıştır”

 

 

HDP İl Eşbaşkanı Veysel Kaya, yaptığı yazılı basın açıklamasında,  “uzun bir süreden beri ülkemiz siyasetindeki ayrıştırıcı, ötekileştirici, kibirli, üstenci ve kutuplaştırıcı anlayış insanlarımızı hak ve adalet arayışında umutsuzluğa itmiş, bu durum adalet ve aidiyet duygusunda onarılmaz yaralar açmıştır. Son olarak kazanmış yerel yönetimlere maaşlı memurlar atanarak siyasi bir darbeyle hukuk ve demokrasi askıya alınmıştır” ifadelerini kullandı.
Güçlü demokrasilerin, en küçük toplumsal ve sınıfsal yapının haklarının en yüksek şekilde korunduğu demokrasiler olduğunu ifade eden Kaya, “ülkemizin de ihtiyacı bu yöndedir” dedi.

Kaya, şunları söyledi: “Tekçi yönetim sistemi, çok katmanlı toplumsal ve sınıfsal yapıyı güçlendirecek şeffaf demokratik devlet yerine, oligarşik yapının daha da güçlenmesine alan açmaktadır. Mevcut siyasetin dar, ötekileştiren, kutuplaştıran pratiğine karşı çoğulculuğu, farklı toplumsal ve sınıfsal katmanların haklarını merkeze alan siyaset anlayışını HDP olarak büyütmeye devam edeceğiz. Ülkemiz farklı toplumsal ve sınıfsal katmanlardan oluşmaktadır. Bu dinamik toplumsal ve sınıfsal yapı, demokratik, özgürlükçü ve çoğulcu kültürleri geliştirmeye yönelik siyaset yapmayı zorunlu kılmaktadır. Bu doğrultuda siyaset geliştiren HDP bu yüzden hedef alınmaktadır. Bir avuç oligark’ın hadsizliği karşısında susmayacak, demokratik siyaseti savunmaya devam edeceğiz. Bu yaşananlar, iktidar edenlerin gücünden değil muhalefetin yeterince dayanışma sergileyememesinden kaynaklanmaktadır. AKP, MHP ve Perinçek ittifakının kaybetmesi, ülkemizin ve Orta Doğu’nun barışla buluşması, demokrasinin kazanması demektir. Bu üçlü yapı ülke kaynaklarını belli gruplara peşkeş çekmekte, yerel payandalar aracılığıyla da güçlerini konsolide etmeye çalışmaktadır. Güvenlikçi politikalarla ülke kaynaklarını tüketen bu anlayış, yerelde demokrasiyi büyüten HDP’yi hedef almakla diğer muhalefete de gözdağı vermektedir. Bu tehditler sadece Kürtleri değil tüm demokrasi güçlerini, tüm halkları, ülkenin gelecek yüzyılın demokratik inşasını hedef almaktadır. Bu iktidarın ve ortaklarının demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Yerelde de askeri ve sivil bürokrasi bu yolsuzluk düzeninden beslendiği için kayyumlar döneminin destekçisi olarak suça ortaklık etmişlerdir. Bu iktidar ve ortakları sadece Ankara’dan yaptıkları talanla yetinmemiş yereldeki ortaklarını da doyurmak için kayyum modelini Türkiye demokrasisine monte etmeye çalışmıştır. Bilinmelidir ki  halklarımız bu anlayışın yerleşmesine izin vermeyecektir. Kaynaklarımızı çalıp çırpan kayyumların kepazeliklerini ortaya çıkaran HDP’ye yönelik darbe karşısında tüm muhalefetin dayanışma göstermesi gerekir. Barajlar, oto yollar, köprüler, viyadükler üzerinden yaptıkları talan yetmemiş olacak ki HDP’nin kazanmış olduğu belediyelere kayyum atayarak talanı yerele taşıma gayesindeler. Talancılar bilmeliler ki halkların mücadelesi bu anlayışın yerleşmesini engelleyecektir.
Süleyman Soylu’nun Kürt halkı nezdindeki yeri herkes tarafından bilinmektedir.
Bilinmelidir ki demokrasiyi ancak demokrasi güçlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile koruyabiliriz. Yerelde güçlü demokrasi, genelde demokratik cumhuriyet hedefimiz doğrultusunda mücadeleyi sürdürme kararlılığımız devam edecek ve susmayacağız, korkmayacağız, biz kazanacağız, haklarımız kazanacak. Yaşanan zülüm Kürt siyasetçilere yöneliktir, düşmancadır ve de planlıdır. Önce milletvekillerimiz siyasi nedenlerle tutsak alınmış şimdi de halkın tercihleriyle iktidar olan yerel yönetimler hedef alınmaktadır.
Halkların belediyelerine kayyum atanması hakkında değerlendirmeyi saygıdeğer halkımızın takdirine bırakıyoruz. Seçimle alamadıklarını zorba ile, şiddet ile hiç bir yasa tanımadan almaya çalışanlara bir tek sözümüz var; zorla bin kere gelseniz de seçimle bin kere kovacağız! Bu halkın iradesi HDP’dir, bu hakikati ne yapsanız da değiştiremezsiniz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Hukuk, ve, demokrasi, askıya, alınmıştır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı