Haber Detayı
01 Haziran 2019 - Cumartesi 02:10 Bu haber 1692 kez okundu
 
“İhaleler yapıldı, kaynak yok”
Belediyenin 142 Milyon 219 bin TL borcu olduğunu söyleyen Arıkan, ihale edilen işlerin yapımı için herhangi bir parasal kaynağın olmadığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
“İhaleler yapıldı, kaynak yok”

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Bingöl Belediye Başkanı seçilen Erdal Arıkan, Bingöl Belediyesi’nin borcunu açıkladı. Belediyenin 142 milyon 219 bin TL borcu olduğunu belirten Arıkan,

İhalesi yapılan işlerin maliyetinin ise yaklaşık 600 milyon TL olduğunu ifade etti.

Daha modern bir Bingöl için kısa, orta ve uzun vadeli planlama yaptıklarını belirten Arıkan, adalet, eşitlik ve şeffaflık ilkesi doğrultusunda, daha modern bir Bingöl için çalışacaklarını söyledi.

Bingöl halkının memnuniyetini göz önünde bulundurup istişareye dayalı çalışmalar gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Arıkan, “Bingöl’ün önceliklerini göz önüne alarak Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm, belediye hizmet binası ve 35 dönümlük askeri alanın dönüştürülmesi, trafik, ulaşım, kent meydanı, mesire ve yeşil alanlar alt yapı ve üst yapı, sosyal alanlar ve yapılacak diğer işler olmak üzere 100 günlük eylem planı ve bunu takiben 1 yıllık ve 5 yıllık planlamalar yapılarak Bingöl halkının da memnuniyetini göz önünde bulundurup istişareye dayalı çalışmalar gerçekleştirmek tek hedefimiz olacaktır. Kamu kurum kuruluşları, STK’lar, iş dünyası ve toplumun farklı kesimleri ile istişare halinde olacağımızı ve hizmet sunarken adalet, eşitlik ve şeffaflık ilkesi doğrultusunda projelerimizi hayata geçirmek için büyük bir gayretle çalışıp, yaşanabilir Bingöl için tüm çalışma ekibimizle halkımızın hizmetinde olacağız” dedi

BORÇ MİKTARI

Göreve geldiğinde belediyenin mali tablosunu da şeffaflık ilkesi doğrultusunda Bingöl halkı ile paylaşma gereksinimini duyduğunu ifade eden Arıkan, hali hazırda belediyenin 142 milyon 219 bin TL borcu olduğunu söyledi.

Arıkan, belediyenin borçlu olduğu kurumları şöyle sıraladı:

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş’ye (Tedaş) cari borç: 297 bin TL.

SGK İl Müdürlüğü (Yapılandırma): 7 Milyon 97 Bin TL.

SGK İl Müdürlüğü (Cari borç): 822 bin 186 TL.

Vergi Dairesi Müdürlüğü (Yapılandırma): 9 Milyon 887 bin TL.

Vergi Dairesi Müdürlüğü (Cari Borç): 3 milyon 122 bin TL.

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü (Yapılandırma): 9 milyon 14 bin TL.

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü (Cari Borç): 3 milyon 122 bin TL.

Türkiye Belediyeler Birliği: 14 bin 991 TL.

Fırat Kalkınma Ajansı (Cari Borç): 486 bin 977 TL.

Bingöl Yerel Yönetimler Çevre Birliği (Cari Borç): 253 bin 890 TL.

Organize Sanayi Payı: 2 milyon 822 bin 900 TL.

Esnaf ve Diğer Borçlar: 6 milyon 300 bin TL.

İl Bank A.Ş’den alınan krediler: 70 milyon 286 bin TL.

İl Bank A.Ş’den alınan kredi faizi: 27 milyon 944 bin TL.

KENTSEL DÖNÜŞÜM NE DURUMDA

Kentsel dönüşüm, belediye hizmet binası ve diğer yatırım projeleri hakkında da açıklamalarda bulunan Arıkan, “Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinin 5 etap halinde ihalesi yapılmış olup 342 milyon 800 bin TL, KDV ve fiyat farkı göz önünde bulundurulduğunda bu rakam toplamda 438 milyon 283 bin 300 TL tutarında bir maliyet ile karşımıza çıkmaktadır. Yıllara sarih olması ve projenin süre sonunda tamamlanması düşünüldüğünde maliyet hesaplamalarımızın 500 milyon TL’yi aşacağı öngörülmektedir. Bu sebeple Çevre Şehircilik Bakanlığımız ve bünyesindeki birimleriyle yapılan görüşmeler ve değerlendirmeler neticesinde önemli bir mesafe kat edilmiştir. Çevre Şehircilik Bakanlığımız ve ilgili birimler ile yürütülen süreç; hak sahiplerinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması ve bu alanın da Kültür Mahallemizin modern bir parçasını haline gelmesi için çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütmekteyiz.

-İHALESİ YAPILAN ALANLAR-

Ayrıca daha önce 36 milyon 934 bin TL bedelle ihale edilen belediye hizmet binası, 6 milyon 870 bin TL ile ihale edilen Beş Yol Kapalı Otopark Projesi, 3 milyon 304 bin TL ile ihale edilen Engelsiz Yaşam Merkezi, 35 dönümlük askeri alanın tahsisi ile ilgili yapılacak tesisler için de son güncellenmiş haliyle yaklaşık olarak 50 milyon TL civarında olması tahmin edilmektedir. Söz konusu işlerin yapımı için herhangi bir parasal kaynağın olmadığı da tarafımızca görülmüştür. Belirtilen işlerin ödenek temininin sağlanması ve yapımına başlanılması için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde ve titizlikle yürütmekteyiz.”

Arıkan, daha modern ve yaşanabilir Bingöl için mazeret üretmeden projelerini bir bir hayata geçirmek için var güçleri ile çalışacaklarını ifade etti. Arıkan, “Altyapıdan üst yapıya, trafikten ulaşıma ve diğer hizmetlerin sunulmasına kadar yapacağımız tüm çalışmalarda teknolojik gelişmeleri en ileri derecede kullanarak Bingöl’ümüzü hak ettiği hizmetlere kavuşturmak ve yaşanabilir örnek bir şehir ortamı oluşturmak için büyük bir gayret ve heyecanla çalışacağız” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İhaleler, yapıldı,, kaynak, yok”,
Yorumlar
Haber Yazılımı