Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 00:05 Bu haber 633 kez okundu
 
İhtisaslaşacak 5 üniversite daha açıklandı
YÖK tarafından ihtisaslaşacak 5 üniversite daha açıklandı, böylece proje kapsamındaki üniversite sayısı 15’e çıktı. Bu Üniversitelerden biri de Bingöl Üniversitesi.
GÜNDEM Haberi
İhtisaslaşacak 5 üniversite daha açıklandı

YÖK tarafından yükseköğretim tarihinde ilk kez 2015 yılında başlatılan "Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler” kapsamında daha önce seçilen 10 üniversiteye ilaveten seçilen yeni 5 üniversite ve ihtisas alanları YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından açıklandı.

YÖK’te düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Yekta Saraç, günümüzde yükseköğretim kurumlarının, üstlendikleri misyonlar, işlevleri, yeni stratejiler ve işbirliği modelleri çerçevesinde önemli değişimler gösterdiğini belirterek, üniversitelerin akademik yapılarına, beşeri sermayelerine, kuruluş misyonlarına ve bulundukları bölgelere bağlı olarak yapılan değerlendirmelerle çeşitliliğin gerekliliğinin ortaya çıktığına dikkati çekti.

İhtisaslaşacak üniversitelerden beklentilerinin, kendilerine verilen ihtisaslaşma alanında “Hedeflenmiş Sosyo-Ekonomik Araştırma Programları”nı geliştirmeleri ve bu programların bölgenin kalkınmasına anlamlı değerler sunmasının sağlanması olduğunu belirten Saraç, “Böylece bölgede; üniversite organizasyon ve stratejilerinde gelişmeler olacak, Ar-Ge organizasyonu artacak, ürün pazar ve rekabetinde güçlenmeler beklenecek, fon kaynakları artacak, yeni genişletilmiş işbirlikleri doğacak, uzmanlaşmış merkezler gelişecek ve de en önemlisi bölgeye ait kültürel güçlü değişimler ortaya çıkacaktır.” dedi.

Bu proje ile birlikte üniversitede, bölgedeki ekonomik aktörler arasındaki hareketliliği destekleyen programların çeşitlenmesinin, bölgesel gereksinimleri karşılayacak eğitim programlarının geliştirilmesinin, artık bulunduğu bölgeyi daha iyi bilen öğrenciler ve mezunların istihdamı ile bölge temelli öğrenme süreçlerinin oluşturulmasının da beklendiğini vurgulayan Saraç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Üniversitelerin bölgesel kalkınma konusundaki bir diğer önemli getirisi, ekonomik başarı, bireysel yetenekler ve gruplar arası bilgi transferi ile de doğrudan ilişki sağlamasıdır. Ayrıca, üniversitelerin yerel düzeydeki araştırma sonuçlarının ilgili özel ve kamu sektörleriyle paylaşılarak üretime dönüştürülmesi hedeflenmelidir.

Bölgesel kalkınma ajansları ile etkin bir iletişim ağı kurularak, sinerji doğuran çalışmalar yapılması beklenmektedir. Projenin beklenen gücü gerçekten etkin ve yüksektir, henüz 4 yıllık bir proje olmasına rağmen birçok filizlenmeyi görmekteyiz ve projeden Türkiye’nin geleceği için gerçekten umutluyuz. Özetle bu proje, ’bir birlikte çalışma projesidir.’”

Üniversitelerin yalnızca deneyimli, yetenekli, uzman insanların yetiştiği yerler değil aynı zamanda “cazibe merkezleri” olduğunu belirten Saraç, “Özellikle coğrafi olarak büyük ülkeler açısından, ulusal sistemin altında yer alan ve merkezi olmayan bir alt-sistem yapılanması, ülkenin ekonomik kalkınmasında daha faydalı ve daha işlevsel olabilmektedir.​​” dedi.

İHTİSASLAŞACAK 5 YENİ ÜNİVERSİTE ​

YÖK Başkanı Yekta Saraç konuşmasının sonunda proje kapsamında yeni seçilen 5 üniversiteyi ve ihtisas alanlarını açıkladı.

Buna göre; Artvin Çoruh Üniversitesi “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler”, Bartın Üniversitesi “Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları”, Hitit Üniversitesi “Makine ve İmalat Teknolojileri”, Kırklareli Üniversitesi “Gıda”, Yozgat Bozok Üniversitesi “Endüstriyel Kenevir” alanlarında “Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler” olarak seçildi. Açıklanan 5 yeni üniversitenin daha katılımıyla proje kapsamındaki üniversite sayısı 15’e çıktı.

PROJE KAPSAMINDA DAHA ÖNCE 10 ÜNİVERSİTE BELİRLENMİŞTİ

YÖK Başkanlığının koordinasyonunda, ilgili kurum ve bakanlıklar ile işbirliği içinde yürütülen proje süreci kapsamında toplam 10 üniversite bulunmakta idi. Buna göre;

Bingöl Üniversitesi; tarım ve havza bazlı alanında, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi; hayvancılık alanında, Düzce Üniversitesi; sağlık ve çevre alanında, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi; tarım ve jeotermal alanında, Uşak Üniversitesi; tekstil, dericilik ve seramik alanında, Aksaray Üniversitesi; spor ve sağlık alanında, Kastamonu Üniversitesi; ormancılık ve tabiat turizmi alanında, Muş Alparslan Üniversitesi; hayvancılık alanında, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi; çay alanında, Siirt Üniversitesi; tarım ve hayvancılık alanında ihtisaslaşacak üniversiteler olarak belirlenmişti.

PROJEDEKİ ÜNİVERSİTELERE YENİ DESTEK MÜJDESİ

Bölgesel Kalkınmada ihtisaslaşma misyonu verilen üniversiteler Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından mali olarak, YÖK tarafından ise akademik personel kaynağı sağlanarak destekleniyor. Bu kapsamda ihtisaslaşma alanları ile ilgili olmak şartıyla 2018 yılında 50, 2019 yılında 100 araştırma görevlisi için ilave atama izni YÖK tarafından bu üniversitelere tahsis edildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İhtisaslaşacak, 5, üniversite, daha, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı