Haber Detayı
14 Mart 2018 - Çarşamba 00:24
 
“İl trafik komisyonu sorunları çözmüyor”
Bingöl’ün her tarafından trafik ile ilgili sorunların yaşandığını belirten Bingöl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Bayram, “İl trafik komisyonu niye toplanmıyor. Bu dönemde trafiğin hafiflemesi için hiçbir karar alınmamıştır” dedi.
GÜNDEM Haberi
“İl trafik komisyonu sorunları çözmüyor”

Gazetemize trafik sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bingöl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Bayram, “Bingöl genelinde trafik ile ilgili sıkıntılar var. Maalesef bir duyarsızlık var. İl trafik komisyonu niye toplanmıyor. Bu dönemde trafiğin hafiflemesi için hiçbir karar alınmamıştır. İl trafik komisyonu toplantıları yarım saat sürüyor. Gerekirse il trafik komisyonu olarak sahaya ineceğiz. ara sokaklar tıkalı, belli saatlerde trafik kilitleniyor” dedi.

Trafik sıkışıklığının gerekçesinin park yeri sıkıntısı olarak gösterildiğini belirten Bayram, “Doğrudur, park yeri sıkıntısı var ama 2006 yılından beridir söylüyoruz, 2018 yılındayız park sorununun çözümü konusunda atılan bir adım yok. Çoğu yerde trafik levhaları konmamış. Mesela Bingöl’ün en büyük mahalleleri olan Kültür Mahallesi ve Uydukent Mahallesinde doğru dürüst levha yok. Araçlar yolun iki kenarına park ediliyor. Mesela hastane caddesinde yoğun trafik sıkışıklığı yaşanıyor.

Şehir içindeki cadde ve sokaklarda pikapların, minibüslerin durması yasak. Sabah 7 ile akşam 7 saatleri arasında yük araçlarının şehir içine girme yasağı var, geçmişte il trafik komisyonunun aldığı karar var. Kamyonlar gündüz saatlerinde sokaklara girip, trafiği tıkıyor. Denetleme de yok.

Bir görevli yok mu? Mesela nüfus müdürlüğü nüfusla ilgi, tapu müdürlüğü tapu işleriyle uğraşıyor. Trafikten de sorumlular var. Bir laf var: ‘Herkes kapısının önünü temizlerse bir sıkıntı kalmaz’

Kendi evinin camını açıp müdahale ediyorsun da, dükkanların, işyerlerinin önünde saatlerce kalanlara niye müdahale etmiyorsun.

Sorunun çözümünde büyük görev de siyasilere düşer. Çünkü siyasiler vaatlerle geliyor. Bu konuda siyasilerin niye sesi çıkmıyor, ilgilileri niye uyarmıyorlar, bu şehirdeki trafik sıkışıklığını bir tek ben mi görüyorum. Kaldırım üstünde market yapılmış. O kaldırımda, 117 bin insanın hakkı var.

“DURAK DIŞI ÇALIŞAN TAKSİLER VAR”

Bazı taksilerin durak dışı çalışması nedeniyle sıkınlar yaşandığını ifade eden Bayram, “Belediye 40 tane taksi plakası sattı. Noter huzurunda bu taksileri duraklara gitmek kaydıyla kura çekti. Duraklara gitmeyenlerin taksi hakları feshedilecekti. Mesela İçmeler Mahallesi’nde durak kuruldu, gidin bir tane taksi yok. Son 30 taksi alımıyla Simani’de taksi durağı kurulacaktı, taksiler orada da durmuyor. Yeni yapılan AVM’nin önünde, devlet hastanesinin önünde, dörtyolda durak dışı beklemeler yapılıyor.

Taksiciler bazen kendi aralarında kavga bile ediyor. Sen birinin durak dışı çalışmasına izin verirsen, diğeri de gelip çalışır. Bugün bir kurumdan ticari taksilerle ilgili sıkıntı olduğu yönünde yazı gelmiş.

Hat minibüsleri için durak yapılmış, çoğu kavşağın içinde. Kanunen kavşağa yakın durak yapılmaz. Duraklar kavşağa yakın yapıldığı için trafik kilitleniyor. Hat minibüsleri yolun ortasında durarak yolcu alıyor. Yarın 80 tane büyük otobüs gelecek, o zaman sıkıntı daha da büyüyecek.

“ÇÖZÜM KONUŞMAK”

İl trafik komisyonunun, bu dönem trafik sorunlarının çözümüyle ilgili bir kararının olmadığını vurgulayan Bayram, “Artık söylemekten usandık. Biz kötü bir şey söylemiyoruz ki, yanlışları söylüyoruz. Ne olur oturup bu sorunları konuşsak. Bir göreve talip olmuşsunuz bu sorunları giderin.

Çözüm ne, oturarak konuşmak. Belki ben yanlışım, oturarak, konuşarak trafik sorunlarına çözüm üretmeliyiz. Ali Bayram abartıyor mu, sokaklar kilitli değil mi, araçlar iki yönlü park edilmiyor mu?

Yapacağız, edeceğizle olmuyor. Yapılması lazım. Kimseden çıt çıkmıyor. Bu sorunlar bir tek bana mı denk geliyor” dedi.

Haber: Ömer Şanlı

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İl, trafik, komisyonu, sorunları, çözmüyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı