Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 23:16 Bu haber 649 kez okundu
 
“İnterneti istediğiniz kadar değil, ihtiyacınız kadar kullanın”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Bingöl İlim Yayma Cemiyeti Yurdu’nda “Bilinçli Medya ve İnternet Kullanımı” konulu seminer verildi.
GÜNDEM Haberi
“İnterneti istediğiniz kadar değil, ihtiyacınız kadar kullanın”

Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünde görev yapan Sosyolog Handan Çiftçi tarafından  ‘Gençlerin Yaşam Becerilerini ve Kalitelerini Arttırmak’ amacıyla verilen seminere 144 öğrenci katıldı.

Gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası hâline gelen medyanın, ihtiyaçlar doğrultusunda kullanıldığında birçok kolaylaştırıcı işleve sahip olduğunu ifade eden Çiftçi, “Önemli olan hangi ihtiyaçların zorunlu olduğunu, hangilerinin olmadığını belirlemektir. Birey medyanın gündelik hayatta gördüğü temel işlevleri esas alarak kendisi için uygun tercihleri yapmalıdır. Bu sebeple insan sürekli bir farkındalık içinde, uyanık, canlı, eleştirel ve gerçekçi bir bakışla ihtiyaçlarını doğru bir şekilde tanımlamalıdır” dedi.

İnternet kullanılırken, ‘Bu ihtiyaç benim için ne kadar önemli? Bu ihtiyacım, karşılanması gereken zorunlu bir ihtiyaç mı? ‘İhtiyaç’ dediğim bu şeye gerçek anlamda ihtiyacım var mı? Bunun bir ihtiyaç olduğuna bizzat kendim mi karar veriyorum yoksa birtakım toplumsal, kültürel, çevresel ve benzeri etkenlerin tesiri altında mı kalıyorum? Bu ihtiyacı karşılamazsam ne gibi bir eksiklik hissederim? Bu ihtiyacım yerine bir başka ihtiyacımı karşılarsam bunu da karşılamış olur muyum?’ sorularının sorulması gerektiğini belirten Çiftçi, ihtiyaçtan fazla kullanılan internetin insanların iletişim ve etkileşiminde meydana getirdiği aksamalara vurgu yaptı.

Çiftçi, gençlerin çağın imkanlarından biri olan teknolojiyi ve sunduğu hizmetleri, istedikleri kadar değil ihtiyaçları dahilinde doğru ve yerinde kullanmalarının önemli olduğunu ifade etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İnterneti, istediğiniz, kadar, değil,, ihtiyacınız, kadar, kullanın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı