Haber Detayı
11 Mart 2018 - Pazar 22:08
 
“İşsizliği sıfırlamak mümkün değil”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Tamamen işsizliği sıfırlamak mümkün değil. Dünyada ve en gelişmiş ülkelerde bile belli bir işsizlik seviyesi yaşanıyor. Önemli olan bunu en aşağıya düşürmek." dedi.
GÜNDEM Haberi
“İşsizliği sıfırlamak mümkün değil”

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Genç Belediyesince Şehit Hakan Akdere Kültür Merkezinde düzenlenen "Yerel Buluşmalar Istişare Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, muhtar ve vatandaşların sorularını cevapladı.

İşsizlik konusundaki bir soruya yanıt veren Yılmaz, işsizliğin sadece Türkiye'nin değil bütün dünyanın sorunu olduğunu söyledi.

Yılmaz, şöyle konuştu: "İşsizlik sadece Türkiye'nin değil bütün dünyanın sorunu. Tamamen işsizliği sıfırlamak maalesef mümkün değil. Dünyada ve en gelişmiş ülkelerde bile beli bir işsizlik seviyesi yaşanıyor. Önemli olan bunu en aşağıya düşürmek. Türkiye geneline bakıldığında geçen yıl 1 milyon 448 bin yeni iş imkanı oluşturmuşuz. Ekonomimiz büyümüş, bu biraz büyümeye bağlı. Güçlü bir hükümetimiz var çok şükür. 15 temmuz hain darbe girişimine rağmen ekonomimiz hızlı bir şekilde toparlandı. Geçen sene yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik."

Bingöl’ün nüfusuna göre Türkiye’de en fazla istihdam üreten üçüncü il olduğunu ve bunun için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilin valisine ödül verdiğini anımsatan Yılmaz, buna rağmen işsizlik sorununun tam olarak çözülemediğini aktardı.

Yılmaz, Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve geçmişten gelen sorunların varlığına işaret ederek, “Elimizden geldiğince bunları aşmaya çalışıyoruz. Son dönemlerde işsizlik konusunda neler yaptık, çağrı merkezlerini saymıyoruz, son dönemlerde İş Geliştirme Merkezi açtık. Özellikle yeni girişimciler orda işlerini kursunlar, geliştirsinler ve insanları istihdam etsinler. Tekstilken dediğimiz 700 kişi çalıştıracak yeni yer yaptık. Burası ileride bir tekstil organize sanayiye dönüşür diye ümit ediyoruz. Bingöl Organize Sanayi Bölgesi her geçen gün gelişiyor.” diye konuştu.

-"SÜTAŞ İSTİHDAMDA SIÇRAMA YAPACAK",

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine SÜTAŞ'ın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi kapsamında Bingöl Entegre Tesislerinin kurulmasıyla Bingöl'ün işsizlik sorununun önemli oranda çözüleceğini vurgulayan Yılmaz, SÜTAŞ yatrımıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Yılmaz, "SÜTAŞ ile ilgili çalışmalar tamamlandığında istihdamda normal bir artış değil de sıçrama yapacağız. Bunun için arkadaşlarımızla gayret gösteriyoruz. İnşallah gerçekleştiğinde hep birlikte görürüz. Diğer taraftan istihdam için tarım ve kırsal kalkınma çok önemli. Son dönemler TarıM Bakanlığımızın bir çalışması var. 300 küçükbaş hayvan projesi. Öyle rast gele değil ama gerçekten bakabilecek imkanı, ailesi, köyde ahır ve yeri olan vatandaşlarımıza yeni bir program başlatıyoruz. Yine küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz için nefes kredisi var. Geçen sene yapmıştık çok faydalı oldu, bu sene yine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte hükümetimiz o programı tekrar canlandırdı. İnşallah küçük işletmelerin işlerini geliştirmelerine yardımcı olacak. İşte biz bunları yapacağız ki işletmeler kurulacak ki istihdam sağlansın.” diye konuştu.

Diğer taraftan gençlerin mesleki eğitimi için uğraştıklarına dikkat çeken Yılmaz, işsizliğin diğer bir sebebinin de mesleksizlik oluğunu dile getirdi.

Yılmaz, "Ne kadar mesleki eğitim güçlü olursa, insanlarımız ne kadar beceri kazanırlarsa işsizliği halletme imkanımız da o derece artar.” dedi.

Toplantıya, AK Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Genç Belediye Başkanı Mehmet Hadi Topraktan, AK Parti İl Başkanı Mehmet Hanefi Güler, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İşsizliği, sıfırlamak, mümkün, değil”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“İşsizliği sıfırlamak mümkün değil”
Yorumlar
Haber Yazılımı