Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 23:47
 
Kaleköyü barajı su tutmaya başladı
Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Kale köyündeki Murat Nehri üzerinde 2012 yılında yapımına başlanan Yukarı Kaleköy Barajı ve HES Projesinde su tutma işlemi başladı.
GÜNDEM Haberi
Kaleköyü  barajı su tutmaya başladı

HABER: Ömer Şanlı

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Kaleköyü, Arslanbeyli ve İnandık köyleri arasındaki Murat Nehri üzerinde 2012 yılında yapımına başlanan ve 2017 yılı sonunda tamamlanan Kaleköy barajında önceki gün sabah saat 09.00’dan itibaren su tutulmaya başlandı.

Barajın, birkaç gün içerisinde dolacağı ve barajın dolmasıyla birlikte bölgedeki çok önemli tarihi mekanlar da su altında kalacak.

BİR TARİH YOK OLACAK

Kaleköy’de Ortaçağ’dan kaldığı belirlenen çok sayıda tarihi yapının baraj suyu altında kalması, bölgedeki insanların tepkisine neden olsa da bir tarihin yok olacağı görülüyor.

Kaleköy Barajının yapıldığı alanda,  Ginç Kalesi, kale zindanı, tarihi mezarlık bulunuyor.

1997 yılında kalede incelemelerde bulunan Arkeolog Süha Bulut, o tarihte tuttuğu raporda, Kalenin içinde, Güney’de birkaç gözlü yapı kalıntısı, Batı’da da birkaç sur duvar parçasının görüldüğünü ve kalenin yakınında mezarlığa benzer küçük bir alanın da bulunduğu belirtilmişti.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu da, hafta başında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yıllık enerji üretimi 1,5 milyar kilowatt saat olan Yukarı Kaleköy barajında su tutma işlemi gerçekleştiriliyor. Hayırlı olsun” demişti.

Yukarı Kaleköy Barajı ve HES Projesi, Solhan İlçesi sınırları içerisinde Yenibaşak köy merkezinin 3,5 km doğusunda yer alıyor. Murat Nehri üzerinde kurulan tesisin kurulu gücü 626,85 MWe’dir. İnşaat çalışmaları 2017 yılı Aralık ayında tamamlanan projenin 2018 yılının ilk çeyreği itibari ile yıllık 1.504,71 GWh enerji üretimiyle ülke enerji ihtiyacına katkı sağlayacağı belirtiliyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaleköyü, , barajı, su, tutmaya, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı