Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 00:23 Bu haber 471 kez okundu
 
“Kanserde cerrahi müdahaleler ölüm riskini azaltıyor”
Kansere yakalanan hastalarda, cerrahi tedavinin sağ kalım süresine anlamlı olarak katkı yaptığı ve ölüm riskini 2,8 kat azalttığı, kemoterapi tedavisinin de ölüm riskini 1,2 kat azalttığı tespit edildi.
GÜNDEM Haberi
“Kanserde cerrahi müdahaleler ölüm riskini azaltıyor”

Haber: Ömer ŞANLI

Bingöl’de yaşayan yaşlı bireylerde kanser artış hızı ve sağ kalım analizi araştırması yapıldı. Halk Sağlığı Uzmanı Burak Mete, Dr. Vedat Söyiler ve Dr. Bilal Buzgan tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Çukurova Tıp Dergisi’nde yayımlandı.

Araştırma, bu çalışma ile yaşlı nüfusta kanser vakalarının yıllara göre insidansının hesaplanması, değişim yönünün değerlendirilmesi, kanser türlerinin yaşlı nüfustaki dağılımı ve sağ kalım üstünde etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı.

2019 yılında yapılan çalışmada, 2013-2016 yılları arasında 65 yaş üstü 596 kanser hastasının verileri baz alındı.

Kanserin, önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu belirtilen çalışmada, hastaların 66,1’i (394) erkek, 33,9’u (202) kadın, yaş ortalaması ise 74 olarak tespit edildi.

Hastaların 47,7’sinin (284) takip süresi içinde hayatını kaybettiği belirlenirken, kanserlerin en çok köken aldığı dokunun sindirim sistemi (200 - 33,6), takip süresi içinde ölümün en çok görüldüğü kanser türü ise solunum sistemi (44 - 59,5) kanserleri olduğu belirlendi.

Kansere yakalanan hastalarda, cerrahi tedavinin sağ kalım süresine anlamlı olarak katkı yaptığı, ölüm riskini 2,8 kat azalttığı, kemoterapi tedavisinin de ölüm riskini 1,2 kat azalttığı tespit edildi.

Çalışmada, kanser artışı ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Yaşlılarda kanser insidansı artmaktadır. Yaşlılarda en çok sindirim sistemi kanserleri görülürken, ölümün en fazla olduğu kanser türü solunum sistemi kanserleridir. Yaşlılarda kanser taramalarının etkin biçimde yapılması ve sağlıklı yaşlanma stratejilerinin yaygınlaştırılması önerilebilir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kanserde, cerrahi, müdahaleler, ölüm, riskini, azaltıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı