Haber Detayı
25 Ağustos 2021 - Çarşamba 17:17
 
KARAARSLAN’DAN EĞİTİM HAZIRLIKLARI AÇIKLAMASI
Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaarslan, 6 Eylül’de başlayacak eğitim öğretim yılı öncesi açıklama yaptı.
EĞİTİM Haberi
KARAARSLAN’DAN EĞİTİM HAZIRLIKLARI AÇIKLAMASI

Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaarslan, 6 Eylül’de başlayacak eğitim öğretim yılı öncesi açıklama yaptı.

Pandemiden dolayı yüz yüze eğitime ara verildiğini hatırlatan Karaarslan, okulların 6 Eylül’de açılacak olması nedeniyle hem öğrencilerin hem de velilerin mutlu olduğunu söyledi.

Karaarslan, şunları söyledi: “Ancak kafalarda devam etmekte olan bu zor süreçte "önlemler yeterli mi?" sorusu karşımıza çıkmakta. Covid-19 önlemleri kapsamında maske, mesafe ve hijyenin yanı sıra 40 kişilik okullardaki sınıf mevcudunun azaltılıp, hijyen koşullarının sağlanabilmesi için ek personel ataması, fiziksel koşullar iyileştirilip ek dersliklerin açılıp, ek öğretmen ataması yapıldı mı? Tüm öğretmenlerin, okullardaki personelin ve 12 yaş üstü öğrencilerin aşılanması yapılıp, MEB'e tüm bunlar için kaynak ayrıldı mı? Bu konularla ilgili sürekli bir tedirginlik yaşamaktayız ve velilerimizin dileği çocuklarının şeffaf bir okul idaresi ile güvenilen ellerde olmasını görmek istemekte.

Emekli bir eğitici olarak öğrenci velilerinin içlerinin rahat olması için birebir edindiğim bilgileri aktarmayı bir görev olarak görüyorum. Tam zamanlı eğitim başlangıcında öğrenci velilerinde ister istemez okulların hijyen ve temizlik tedbirleri konusunda tereddütler bulunmakta, bu konuda velilerimizin bilgilendirilmesi ve yersiz endişelerin yok edilmesi amaçlı olarak, gerek sahada çalışan milli eğitim yetkilileri gerekse saha alanlarını incelediğimizde okullarımızda hazırlık sürecinin ve hijyen tedbirlerinin alınması konusunda maksimum derecede çalışmalar yapıldığını gözlemledik. Bu çalışmalar bağlamında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan okullarda hijyen tedbirleri kılavuzu çerçevesinde tüm illerde görevli hijyen denetmenleri tarafından il merkezinden tutun en ücra köy okullarımız dahil pandemi sürecinde denetimler yapılarak, tedbirler konusunda uygun olan okullara ‘Okulum temiz belgesi’ verilmiş, uygunsuzluk görülen okullara ise uygunsuzlukların giderilmesi için rehberlik yapılıp bir hafta içerisinde iyileştirmeler yapılarak belge sunumları yapılmıştır. Ayrıca belge alan okulların önümüzdeki yıl eğitim yılı başlangıcına kadar belge yenileme denetimleri hali hazırda devam etmekte olduğunun bilgisini aldık. Okulların denetim sonrası pandemi sürecine bağlı olarak tüm tedbirleri aldıkları ve eğitim öğretime hazırlıklı oldukları bilgisini görüyoruz. Tedbirler konusunda gerek Millî Eğitim Bakanlığı İş sağlığı ve güvenliği birimleri, gerek Okul Sağlığı Birimleri ve gerekse İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde bulunan İş sağlığı ve Güvenliği ile Okul Sağlığı Koordinatörlüklerince yoğun bir çaba ve çalışma yürütülmekte…

Okullarda hizmet personellerinin çalışma usulleri ve sayıları okul alanı, derslik sayısı, wc sayısı, diğer birim sayıları, toplam kullanılan alan ölçüsüne bağlı olarak norm kadro tahsisi ile yürütülmektedir. Okulun büyüklüğüne göre hizmet çalışan sayısı değişebilmektedir. Hizmet çalışanlarının da diğer çalışanlara tanınan il içi ve il dışı yer değiştirme haklarının bulunması çerçevesinde okullarda bazen mevcut hizmet çalışan sayısı yetersizliği ortaya çıkabilmektedir. Bu problemin giderilmesi için okullarda İŞ-KUR tarafından geçici işçi tahsisi veya bunun yeterli olmaması durumunda okul aile birliği genel kurul onayı ve okul aile birliği yönetim kurulu kararı ile okullarda velilerin gönüllü katkı ve destekleri ile dışarıdan sigortalı geçici işçi çalıştırılabilmektedir. Bu bağlamda ülkemizin en ücra bölgesine kadar hizmet dağılımı sunan okullarımızın bulunduğu konum, hizmet alanı, fiziki yapısı, öğrenci sayısına bağlı olarak zayıf ve de güçlü yönlerinin farklı olması gerçeği de göz önünde tutularak gösterilen bu özveri ve yoğun çabaya öğrenci velileri ve okul aile birliklerinin de maddi ve manevi destek sunması sorunları minimize edecek olup verimi artıracaktır.

Ayrıca pandemi nedeniyle aşı olmayan velilerimiz ve herkesin de okula başlayan çocuklarımızın sağlığını düşünerek bir an önce aşı olmaları gerekmekte. Toplumsal bir mesele olan aşıyı vurdurmadan bu illetten kurtulamayacağız zira. Tek çaremiz var, o da aşı olmak…

Tüm Eğitim camiasına, çocuklarımıza ve velilerimize yeni eğitim ve öğretim yılının sağlık ve başarı getirmesini diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KARAARSLAN’DAN, EĞİTİM, HAZIRLIKLARI, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı