Haber Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 19:26
 
“Karer benzeri sorunlar Kiğı Bilice yolunda da yaşanıyor”
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Karer Bölgesinde olduğu gibi Kiğı-Bilice köy yolunun da yıllardır sıkıntı yaşandığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Karer benzeri sorunlar Kiğı Bilice yolunda da yaşanıyor”

Meclise soru önergesi vererek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılmasını isteyen Aydemir, Kiğı-Bilici yolu için 2017 yılında verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyledi.

Aydemir, “Bingöl ili Kiğı ilçesine bağlı Kiğı-Bilice grup köy yolunun alt yapısının tamamlanarak asfaltlanması büyük önem arz etmektedir. 11 köyü birbirine bağlayan Kiğı-Bilice köy yolunun, defalarca gündemleştirilmesine rağmen bir adım atılmaması çeşitli soruları beraberinde getirmektedir. Bu köylerde Alevi yurttaşlarımızın yoğunlukta yaşadıkları bilinmektedir. Daha önce dile getirdiğimiz Bingöl-Karer Bölgesinin yaşadığı benzer sorunların, hizmet alma konusundaki ikircikli tutumu Kiğı-Bilice grup yolunda da görülmektedir. 2017 yılında bahse konu yollar ile ilgili planlama yapılmış gündem oluşturulmuş maalesef ki bu yollar için ayrılan bütçe başka bir ilçede kullanılmıştır. Bu durum bölgede bulunan 11 köy ve yurttaşlarını derinden üzmüştür. 2017 yılında dönemin Kiğı Kaymakamı tarafından bölge halkına müjde olarak duyurulan ve 41 kilometrelik Kiğı-Bilice yolunun Bakanlık kapsamında, Sırmaçek, Çanakçı, Nacaklı, Alagöz köylerinin grup yollarının ise İl Özel İdaresi tarafından asfaltlanacağı bildirilmişti. Fakat verilen müjde ve sözler yine sözde kalmış hiçbir şekilde bir çalışma yapılmamıştır” dedi.

İlçeler arasındaki yollarda da iyileştirme çalışmaları yapılması gerektiğini belirten Aydemir, “Ayrıca; Kiğı-Bingöl, Kiğı-Adaklı, Kiğı-Karakoçan mevcut yollarının iyileştirilmesi, uzun yıllardır kapalı olan Kiğı-Yedisu yolunun tamamlanarak ulaşıma açılması elzemdir. Özellikle Karakoçan yolu üzerinde Peri Vadisi, Özlüce Barajı kıyısından geçilen bölgelerde, güvenlik bariyeri olmadığından kazaların yaşandığı ve bu kazalar neticesinde can kayıplarının yaşandığı bilinmektedir” ifadelerini kullandı.

Aydemir, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

1-Bahsi geçen köy yolları ile ilgili Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

2-2017’de gündeme alınan Kiğı-Bilice grup yolu için yine 2017 tarihinde ihalenin yapıldığı iddia edilmektedir. Resmi kayıtlarda böyle bir ihalenin yapıldığına dair belge var mıdır?

3-Alevi yurttaşlarımızın yoğunlukta yaşadığı bu köylerimize zaruri hizmetlerin götürülmemesi bir tesadüf müdür?

4-Yurttaşlar tarafından verilen dilekçelere gelen cevaplarda sürekli olarak ertelendiği ve bir sonra ki dönemin bütçesi işaret edildiği ifade edilmektedir. Sizin tarafınıza ulaşmış bir dilekçe var mıdır? Var ise bu dilekçe esasında bir program hazırlığınız olacak mı?

5-Mevcut yolların eksikliğinden sebep yaşanan kazalarda can kayıplarının olduğu bilinmektedir. Bu yolların eksikliklerinin tamamlanması konusunda bir çalışmanız olacak mı?

6-Grup yolunun birbiri ile bağlantılı olan 13 köyünün alt yapı çalışmaları ile ilgili Bakanlığınızın bir programı var mıdır?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Karer, benzeri, sorunlar, Kiğı, Bilice, yolunda, da, yaşanıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı