Haber Detayı
29 Eylül 2020 - Salı 19:52
 
Karlıova Belediyesinde yapılan ihalelerde usulsüzlük iddiası
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Karlıova Belediyesinde ihalelerde usulsüzlük yapıldığı iddialarını meclise taşıdı.
GÜNDEM Haberi
Karlıova Belediyesinde yapılan ihalelerde usulsüzlük iddiası

Meclise soru önergesi vererek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılmasını isteyen Aydemir, iddialarla ilgili bir müfettiş görevlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Aydemir, meclise sunduğu soru önergesinde, “Bingöl-Karlıova Belediyesinde, Türkiye’nin birçok belediyesinde yaşanan ve bir şekilde üstünün kapatılması sağlanan usulsüzlüklerin hat safhaya ulaştığı iddia edilmektedir. Özellikle ihalelerin usulsüz bir şekilde yapıldığı, ihalelerin “Kamu İhale Kurumuna” bildirilmesi gerekirken bildirilmediği, ihale evraklarının bir şekilde hazırlatılıp memurlara imzalatıldığı, hatta usulsüz olduğu gerekçesi ile imzalamayan memurların da mevcut olduğu ifade edilmektedir. Kanunen İhale Komisyonunun bir araya gelip teklifleri değerlendirmesi gerekirken bu yasa da yok sayılmaktadır. Ayrıca Kamu İhale Kanununa göre, hak edişler yapılan işlere göre karşılık bulurken; yapılan iş yüzde beşi dahi bulmamışken, hak edişlerin yüzde ellisinin ödendiği yine iddialar arasında. Ciddi yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarının olduğu Karlıova Belediyesi ile ilgili, bakanlığınızın görevlendireceği bir müfettişin durumu yerinde tespit etmesi elzemdir” ifadelerine yer verdi.

Aydemir, Bakan Soylu’dan şu sorulara cevap vermesini istedi:

-İddia edilen usulsüzlükler adına bir çalışmanız olacak mı?

-İhale Komisyonu toplanmadan evrakları memurlara imzalatanlar hakkında yasal işlem uygulanacak mı?

-Sadece yandaşlara peşkeş çekilen ihalelerin iptal edilmesi ile ilgili bir çalışmanız olacak mı?

-Karlıova Belediyesinde yaşanan usulsüzlükler için tarafınıza ulaşmış bir şikayet dilekçesi var mıdır?

-Karlıova Belediye Meclisinde, bir milyon Türk Lirası kredisi için yetki onayı alındıktan sonra, dokuz milyon beş yüz bin Türk lirası kredi çekilmiş, alenen usulsüzlük yapılmıştır. Bu konu ile ilgili soruşturmanız olacak mı?

-Üzeri örtülmeye çalışılan usulsüzlükler Karlıova halkı tarafından merak edilmektedir. Birçok dilekçe verildiği de iddia ediliyor. Söz konusu usulsüzlüklerle ilgili kamuoyunu bilgilendirecek misiniz?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karlıova, Belediyesinde, yapılan, ihalelerde, usulsüzlük, iddiası,
Yorumlar
Haber Yazılımı