Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 00:38 Bu haber 1841 kez okundu
 
Kaya’dan HES tepkisi
Bingöl’de 27 HES projesinin planlandığını belirten HDP İl Genel Meclis Üyesi Aydın Kaya, “planlanan bu projelerin hepsi hayata geçirilirse Bingöl batar” dedi.
GÜNDEM Haberi
Kaya’dan HES tepkisi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Genel Meclisi Grup Başkanı Aydın Kaya, Gökçekanat Köyü’nde yapılması planlanan HES projesi ile ilgili açıklama yaptı.

 “Su, ekosistemin vazgeçilmez bir parçasıdır” diyen Kaya, “nehirler doğduğu yerden döküldüğü yere kadar etrafındaki insanlar dahil bütün canlılara yaşam ve beslenme imkanı sunar. HES projeleri ağaçların kesilmesi, yüzey suyunun doğal akışının kesilmesi, nehir ve derelerinin akış yollarının değiştirilmesi sebebiyle yüzey sularının kurumasına, etrafındaki canlı türlerinden kimisinin ölmesine kimisinin de zarar görmesine sebep olurlar” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de bugüne kadar 1.527 adet HES projesi yapıldığını belirten Kaya, “Tamamlanmış ya da inşaat halinde 477 adet HES projesi bulunuyor. Bu santrallerin kurulu gücü 23 bin 660 megavat. Geriye kalan 1.050 projenin inşaatına henüz başlanmadı. Yapılan kağıt üzerindeki hesaplamalara göre kurulu projelerin gücü 20 bin megavatı bulacak. Proje sayısına bakacak olursak özgür akan nehir kalmayacak. Acıdır ki HES projelerinin yüzde 71’i Çevre Etki Değerlendirmesi’nden (ÇED) muaf tutuluyor. Doğa, tüm canlıların eşit hakta sahip olduğu yaşam alanı olmasına rağmen maalesef HES gibi doğanın doğallığını bozan bütün projelerde belirleyiciler tüm kaynaklarını kontrol eden sadece  10’luk kapitalistlerdir” dedi.

Açıklamasında Bingöl’de yürütülen HES projeleri hakkında da bilgi veren Kaya, şunları söyledi: “Türkiye’de hal böyleyken Bingöl’de daha önceki açıklamalarımızda belirtiğimiz gibi 27 HES projesi planlanmış olup bir bir hayata geçiriliyor. Son olarak Gökçekanat regülatörü ve Hidroelektrik santral yapımı için il genel meclisinden imar izni alınarak start verilmiştir. Emin olun planlanan bu projelerin hepsi hayata geçirilirse Bingöl batar. Şimdiden Bingöllün dört bir etrafı sularla çevrilmiş olup tüm canlılar, insanlar hapsolmuş durumda. HDP olarak bugüne kadar HES’lerin karşısında durduk. Bundan sonrada durmaya devam edeceğiz.

Bizler 2014 yerel seçimlerde mazbatamızı aldığımızda bu ilin yararına olan bütün projelerin destekçisi olacağımızı belirtmiştik. 5 yıldır bu perspektifle çalışmalarımızı yürüttük. Önümüzdeki yerel seçimlerle birlikte görev süremiz bitiyor. Bu süre zarfında siz değerli Bingöl halkımızdan aldığımız pozitif enerji ile güç kazandık, çalışmalarımızda varsa başarı halkımızındır. Siyaseten görev sürem bitse de bundan sonraki yaşamımda da Bingöl yararına olan her projeye bir birey olarak yanında olacağım. Siyaset bizimle başlamadığı gibi bizimle de bitmeyecek. Bizler dönemsel temsiliyetiz, bizden sonra görevi devir alacak arkadaşlarımızın, bıraktığımız yerden daha başarılı bir şekilde sürdüreceklerine olan inancımız tamdır. Tüm halkımıza, bizlere gösterdiği hoşgörü ve kattığı güçten dolayı teşekkür eder 31 mart 2019 yerel seçimleri ile ilimizin hizmetine talip olup seçilen herkese başarılar diliyorum.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaya’dan, HES, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı