Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 13:25 Bu haber 874 kez okundu
 
“Kent Park” ve “Hesarek” master planları tanıtıldı
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, " Ne yapmak istediğini bilen, doğru hedefler koyan, bunları projelendiren ve hep birlikte, kamuyla, sivil toplumla, birlik, beraberlik içinde bu hedeflerin arkasında duran iller, yerel kalkınmayı başarıyorlar” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Bingöl Valiliğince İl Özel İdaresi toplantı salonunda düzenlenen “Kentpark” ve “Hesarek Kayak Merkezi Master Planı” tanıtım toplantısına katıldı.
- Haberi
“Kent Park” ve “Hesarek” master planları tanıtıldı

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Yılmaz, Kent Park projesinin termal kaynağa dayalı sağlık turizmi konusunda çok önemli bir proje olduğunu söyledi.

Özel idare kanalıyla yapılan araştırmalar sonucunda yeni termal kaynakların tespit edildiğini anımsatan Yılmaz, şunları söyledi:
“O kaynakları boru hattıyla şehir merkezine yakın bir noktaya taşımıştık ve şuanda altyapımız hazır durumda. Yine yap-işlet-devret modeliyle bu projenin yapılması konusunda merkezi idareden de gerekli izinler alınmıştı. Geçen süre zarfında projede çeşitli yeni çalışmaların yapılması ihtiyacı doğdu, o çerçevede yeni bir takım unsurlarla özellikle yaşlı bakımı, rehabilitasyon gibi boyutları da dikkate alan yeni bir projelendirmeyle projenin tekrar ele alındığını söyleyebilirim. Bu proje çok önemli. Bingöl’ün turizmine seviye atlatacak bir proje ve ciddi anlamda sağlık turizmini de Bingöl’e kazandıracak bir proje. Ticari hale getirebilecek şekilde bu çalışmaların detaylandırılacağını söyleyebiliriz”
Turizm konusunda Bingöl için çok önemli olan Hesarek Kayak merkezi ile ilgili de bir takım çalışmaların yapıldığını anlatan Yılmaz, DAP idaresi kanalıyla 30 yıllık bir plan gerçekleştirildiğini söyledi.
Yılmaz, şöyle devam etti:
“Yine turizm konusunda çok önemli bir altyapımız Hesarek Kayak Merkezi’miz. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’müz kanalıyla buraya belli altyapı yatırımları gerçekleştirmiştik ve Bingöl’ün, çevre illerin çok ilgi gösterdiğini de görüyoruz. On binlerce insana hizmet vermiş durumda. Türkiye’de birçok kayak merkezinde olmayan bir planlamayı Bingöl için gerçekleştirdik. DAP idaresi kanalıyla, uluslararası danışmalık almak suretiyle 30 yıllık bir plan gerçekleştirildi. Nerede, nasıl yeni pistler geliştirilir, nerede konaklama alanları olmalı, diğer faaliyetler nasıl planlanabilir? Bütün bu konularda çok detaylı bir çalışma yapıldı. Ve bu çalışma da etaplandırıldı. 1’inci etabı daha ticari hale getirecek, daha detaylı hale getirebilecek ilave bir çalışma talep edildi. İnşallah önümüzdeki süreçlerde bunların gerçekleştiğini görürüz. Bu iki proje arasında da bir sinerji görüyoruz. Birbirini destekleyen iki proje. Bu hazırlıklardan sonraki aşamamız yatırımcı bulma aşaması. Yerli veya uluslararası yatırımcılar bularak bu projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz. Bir taraftan tarım alanında çok ciddi, hayvancılık alanında Sütaş gibi devasa bir yatırımımız devam ediyor. Diğer taraftan tekstil konusunda ciddi atılımlar söz konusu. İlçelere de artık yayılan bir tekstil sanayimiz var. Eğitim alanında üniversitemiz çok önemli bir konuma gelmiş durumda. Turizm alanında da yapacağımız bu çalışmalarla Bingöl’ü çok sektörlü bir anlayış içinde kalkınma sürecinin devam ettiğini göreceğiz.”
Son dönemlerde huzur ve güven ortamının artması, pekişmiş olması bütün yatırımları tetiklediğini vurgulayan Yılmaz,
“Huzurun, güvenin olmadığı bir yerde özel sektörün gelip yatırım yapması mümkün değil. Dolayısıyla bu huzur, güven ortamında altyapıları da hazırlanmış, çalışılmış projelerin Bingöl’ümüze çok daha fazla yatırım çekeceğini bekliyoruz. Artık uygun bir yatırım ortamımız var. Birlik, beraberlik var. Hedeflerimiz belli, projelerimiz belli, hep birlikte artık bu projelerin arkasında duracağız. Ne yapmak istediğini bilen, doğru hedefler koyan, bunları projelendiren ve hep birlikte, kamuyla, sivil toplumla, birlik, beraberlik içinde bu hedeflerin arkasında duran iller, yerel kalkınmayı başarıyorlar. Bunu yapamayan, ekip ruhu oluşturamayan iller de maalesef potansiyellerini harekete geçiremiyorlar. Bingöl çok şükür birlik, beraberlik ruhunu yakalamış durumda. Yerel yönetimiyle, merkezi idaresiyle, siyasi temsilcileriyle, kamu kurumlarıyla hep birlikte bu kalkınma hedeflerinin arkasında duruyoruz. Ve inşallah Bingöl’ümüzü daha iyi bir noktaya taşıyacağız” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kent, Park”, ve, “Hesarek”, master, planları, tanıtıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı