Haber Detayı
11 Mart 2018 - Pazar 22:44 Bu haber 2582 kez okundu
 
“Kentpark, Bingöl’e ufuk açacak”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Vali Abdulkadir Sarı Tesisleri alanında yapılması planlanan Kentpark projesinin önemli olduğunu belirterek, “Bu proje Bingöl’e ufuk açacak. 5 yıldızlı bir termal otel yapılacak, alış veriş merkezi, yapay göletler, kongre, toplantı salonlarıyla Bingöl’ün ekonomik, sosyal hayatına, turizmine çok önemli katkılar sunmasını beklediğimiz bir proje” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Kentpark, Bingöl’e ufuk açacak”

Bingöl’deki gazetecilerle bir kafede bir araya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ülke gündemini ve Bingöl’de yapılması planlanan çalışmaları anlattı.

Yılmaz, geçen yıl Türkiye ekonomisinin çok önemli gelişme yaşadığını, 1 milyon 448 bin yeni istihdamın da bunun en iyi göstergesi olduğunu söyledi.

Bir önceki yıla göre ihracatın da arttığına işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu: "Büyüme 1 milyon 448 bin istihdam oluşturdu. Bu da gerçekten çok sevindirici bir rakam. Diğer taraftan ihracatımız geçen 157 milyar doları aştı. Bu yılın şubat ayı itibariyle yükselen bir ihracatımız var. Bütçemizle ilgili yine yıl sonunda olumlu rakamlar çıktı. Türkiye 2017'de mali alanını akıllıca kullandı. Yılın ilk çeyreğinde hükumetimizin aldığı tedbirlerle ekonomiyi canlandırdı."

"G20' DE EN YÜKSEK BÜYÜMEYİ TÜRKİYE EKONOMİSİ SAĞLADI”

Yılmaz, yüzde 2 olarak tahmin edilen 2017 yılı bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 1,3 civarında gerçekleştiğini, mali disiplin, bütçe disiplininin AK Parti'nin temel ilkelerinden birisi haline geldiğini vurguladı.

15 yıllık dönemde en fazla dikkat ettikleri işlerden birinin mali disiplin olduğunu anımsatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mali disiplinimizi koruyarak akıllıca bir takım tedbirlerle Türkiye ekonomisi bugünlere gelmiş oldu. Bundan dolayı gerçekten çok mutluyuz. G20'de en yüksek büyümeyi Türkiye ekonomisi sağladı. Bununla da iftar ediyoruz. Hele hele 2016'da yaşanan hain bir darbe girişiminin ardından böyle bir performans gösterilmesi takdire şayandır."

Yılmaz, Türkiye'nin bir taraftan içeride ve dışarıda terörle, bir taraftan da hain bir takım yapılanmaları kamudan temizleme mücadelesi verdiğini, buna rağmen ekonomik alanındaki hedeflerini aksatmadıklarını vurguladı.

 ZEYTİN DALI HAREKATI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin bölgesinin teröristlerden temizlendiğini söyledi.

"Sınırlarımızın ve o bölgede yaşayan ve hepside kardeşimiz olan insanların güvenliğini sağlamak için  orada bulunuyoruz. Orada yaşayan Araplar, Kürtler ve Türkmenler de bizim kardeşimizdir. Hepsiyle ortak bir tarihten geliyoruz, bu coğrafyayı paylaşıyoruz ve bu insanlarımızın orada terörden kurtulması, huzur içinde yaşamaları için gayret ediyoruz."

“SİVİL HASSASİYET NEDENİYLE OPERASYONLAR UZUN SÜRÜYOR”

Yılmaz, Fırat Kalkan Harekatı sayesinde temizlenen bölgelere Türkiye'den Suriyelilerin geri gittiğini ve orada huzurlu bir şekilde yaşadığını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Güvenlik güçlerimiz, Afrin'de sivillerle ilgili çok hassas bir tavır içerisindedir. Geçmişte sivilleri katleden ve sivil hassasiyeti olmayan bir takım örgütlerin kalkıp da güvenlik güçlerimizi suçlamaları hiçbir şekilde bir temele sahip değil. Bu hassasiyet nedeniyle bütün operasyonlar uzun bir zaman alıyor. Öyle bir hassasiyetimiz olmasaydı çok daha farklı olurdu. Teröristler ile sivil halkı birbirinden hassas bir şekilde ayırıp, mücadelemizi o şekilde yapıyoruz."

KENTPARK PROJESİ

Vali Abdulkadir Sarı Tesisleri alanında yapılması planlanan Kentpark projesi ile ilgili bilgi veren Yılmaz, “Sondaj çalışmalarıyla Ilıcalar beldesinde yeni kaynaklar tespit ettik. O kaynakları boru hattıyla Abdulkadir Sarı parkına getirdik. Altyapıyı özel idaremiz sağlıyor. Bundan sonraki süreç özel sektörle ilgili olacak. Özel idaremiz kanalıyla yap-işlet-devret yöntemini kullanarak ihaleye çıkacağız. Önemli bir proje, Bingöl’e ufuk açacak bir proje. Burada 5 yıldızlı bir termal otel yapılacak, alış veriş merkezi, yapay göletler, kongre, toplantı salonlarıyla Bingöl’ün ekonomik, sosyal hayatına, turizmine çok önemli katkılar sunmasını beklediğimiz bir proje. Projemiz yüksek planlama kurulunda onaylandı. Şimdi artık uygulama zamanı, artık iş valiliğimize, özel idaremize düşüyor. İyi bir hazırlıkla inşallah ihaleye çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

“BİNGÖL ÇOK GÜÇLÜ TURİZM DESTİNASYONU HALİNE GELECEK”

Yılmaz, “Hesarek Kayak Tesislerini yapmıştık. Kayak tesisleri ile kentpark yatırımının bütünleştiğine inanıyorum. Bir taraftan kış turizmi, bir taraftan da termal turizm, bu ikisini entegre ettiğimiz zaman, başka vilayetlere göre mukayese üstünlüğümüz yüksek olacak. Sadece kayak yapıp termalı olmayan iller var, termalı olup kayağı olmayan iller var, Bingöl ikisini birleştirdiği zaman çok daha güçlü turizm destinasyonu haline gelecektir. İnşallah adım adım bunun gerçekleştiğini göreceğiz. Sadece turizm açısından değil Bingöl’de yaşayan insanımızın sosyal hayatının zenginleşmesi açısından da biz bu tür yatırımları çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

“PARK SORUNU ÇÖZÜLECEK”

Hesarek’te yaşanan park sorununa değinen Yılmaz, “Özellikle park problemi sadece şehir merkezinde değil artık Hesarek’te de var. Dolayısıyla bu problemle ilgili valiliğimiz tarafından herkese yetecek kadar bir park alanı oluşturulacak” dedi.

“MASTER PLAN İLE HESAREK’TE NELERİN YAPILABİLECEĞİ ORTAYA ÇIKARILACAK”

Hesarek Kayak Merkezi ile ilgili master planın hazırlandığını hatırlatan Yılmaz, şunları söyledi: “Türkiye’de batıdaki çok önemli merkezler bile zamanında iyi planlama yapılmadan, plansız gelişmişler. Biz istiyoruz ki Bingöl’deki bu merkezimiz daha uzun vadeli bir planlama ile adım adım gelişsin. O yüzden bir master plan çalışması yapıldı. Avuturyalı bir şirket ihaleyi kazandı, sözleşmeyi inşallah yakın zamanda imzalayacağız. Master plan ile o çevreyi uzun vadeli bir şekilde planlamış olacağız. Nerede oteller yapılabilir, alternatif güzergahlar, yeni pist alanları, gelişim alanları teknik ekip çalışacak ve bize bir yol haritası çıkaracak. O yol haritasına bakarak adımlarımızı atacağız ve inşallah Hesarek’i çok önemli merkez haline getirmek için çalışacağız.”

İŞGEM merkezine bazı işletmelerin taşınmaya başladığını belirten Yılmaz, tekstilkent projesi kapsamında da en az 700 istihdam şartıyla tahsisatların yapıldığını söyledi.

Hükümet konağı ve belediye binaları ile ilgili çalışmaların belli bir olgunluğa geldiğini belirten Yılmaz, bu iki eserin yapılmasının şehre farklı bir hava katacağını ifade etti.

Kültür Mahallesi’nde uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projesinde son aşamalara gelindiğini belirten Yılmaz, yakın bir zamanda ihalenin yapılacağını söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kentpark,, Bingöl’e, ufuk, açacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı