Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 23:48 Bu haber 1479 kez okundu
 
Kentsel dönüşüm belirsizliği!
Bingöl’de yıllardır uygulanamayan Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili belirsizlik sürerken, Arıkan, bakanlık ve TOKİ ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Kentsel dönüşüm belirsizliği!

Kültür Mahallesinde 151 dönümlük alanı kapsayan kentsel dönüşüm projesi yerinde sayıyor. 2017 yılında vatandaşların evlerinden çıkartılarak kiraya mahkum edildiği proje kapsamında hak sahiplerinin konutları da 2017 yılı ilk baharında yıkıldı.

Yıllardır yeni konut yapımlarına bir türlü başlanamazken 2018 yılı sonbaharında milletvekilleri ve dönemin belediye başkanı tarafından konutların temellileri atıldı.

2019 yılı ilkbaharında, yerel seçimlerden sonra çalışmalar durduruldu ve bu şartlarda konutların yapılamayacağı belirtildi. Yeni proje hazırlanacağı belirtildi ancak 10 aylık süre zarfında somut bir netice ortaya konulamadı.

Geçtiğimiz günlerde gazetecilerle bir araya gelen Belediye Başkanı Erdal Arıkan, proje ile ilgili şunları söyledi: “Bingöl’ün önceliklerinden kentsel dönüşüm gibi bir işimiz var. Bu konuda geçmişe takılmadan ‘bu sorunu nasıl çözebiliriz’ diye yoğunlaştık. Belli bir aşamaya da getirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ ile görüşmeler devam ediyor. Biran önce buradaki icmalleri, muvafakatnameleri hazırlayıp son aşamaya getirip inşallah yeni bir mimariyle, yeni bir proje ve daha kaliteli bir yapı ile insanların karşısına çıkmayı düşünüyoruz. Neticelenince inşallah paylaşacağız” dedi.

Ancak projenin ne zaman neticeleneceği, konutlara ne zaman başlanacağı konusu hala belirsizliğini koruyor.

KİRALAR ÖDENMEDİ

Proje kapsamında şimdiye kadar hak sahiplerine 3 ayda bir ödenen kiralar, 4 aydır yatırılmıyor. 2019 yılında Bingöl’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kira yardımlarının devam edeceğini belirterek, “Ben kirayı aylık vereceğim, kiranın güncel değerini vereceğim. 2 tane evi olana 2 kira vermekte de sorun yok. Onu da veririz” demişti. Ancak kiralar aylık yatırılmadığı gibi 3 ayın sonunda da ödenmedi.

Aralık 2019’da ödenmesi gereken 3 aylık kiralar hala hak sahiplerinin hesabına yatırılmadı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kentsel, dönüşüm, belirsizliği!,
Yorumlar
Haber Yazılımı