Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 00:06
 
Kentsel dönüşüm eylem planı çıkarılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önümüzdeki 5 yıl için kentsel dönüşüm eylem planını yakın zamanda açıklayacaklarını belirterek, artık il il, ilçe ilçe hangi noktalarda hızlı bir şekilde dönüşüm yapılması gerektiğini belirleyeceklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Kentsel dönüşüm eylem planı çıkarılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bingöl’de kentsel dönüşüm projesi yılan hikayesine dönerken, Bakan Kurum, 5 yıllık eylem planı hazırlayacaklarını söyledi.

Kültür Mahallesinde uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projesi 2011 yılından beridir hayata geçirilemiyor. Vatandaşların konutları yıkılıp enkazları dahi kaldırılmazken, konut yapımlarının halan ne zaman başlayacağı belli değil. Bingöl’de kentsel eziyet yaşanırken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İnşallah çok yakın zamanda bakanlık olarak ülkemiz için önümüzdeki 5 yıllık kentsel dönüşüme ilişkin eylem planını açıklayacağız. Artık il il, ilçe ilçe hangi noktalarda hızlı bir şekilde dönüşüm yapmamız gerektiği ve aynı anda 50 bin konutu başlatmak suretiyle bu kentsel dönüşüm seferberliğini başlatacağız. Kentsel dönüşümde üç temel kriterimiz var. Birincisi yerinde dönüşüm. İkincisi gönüllü dönüşüm. Üçüncüsü de hızlı dönüşüm. Bu 3 temel kriter çerçevesinde de yatay mimari esaslı, sosyal alt yapısı tamamlanmış, sosyal donatıları proje içinde barındırılan, içinde millet bahçeleriyle parklarıyla bir bütün halinde projemizi gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

“AMACIMIZ, MAĞDURİYETLERİ ENGELLEMEK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, bugün Resmi Gazete'de yayımlanan, kentsel dönüşüm yapan yatırımcılar ve müteahhitlerle ilgili hayata geçirilen düzenlemeye ilişkin de şunları kaydetti:

"6306 sayılı kanun düzenleme kapsamındaki yönetmeliğimiz yayınlandı. Artık bu yönetmelik çerçevesinde kentsel dönüşüm inşaatlarında yeterli olan firmalar iş yapabilecekler. Müteahhitlerimizi 9 yeterlilik kriterine ayırdık. Bu yeterlilik kriterleri kapsamında da kentsel dönüşümde hem teknik hem mali açıdan yeterlilikleri olan firmalar bu işlere girebilecekler. Kentsel dönüşüm projelerinin yarım kalmaması adına yine bu işe girecek firmalarımızın belli oranda teminat göstererek, bu yapı yaklaşık maliyetinin yüzde 10'u oranında teminat mektubu ya da tamamlama sigortaları yapmaları kaydıyla kentsel dönüşüm firmaları bu işlere girebilecekler. Bu işleri de belediyelerimizle yürütebilecekler. Bunun gibi çok önemli düzenlemeler yaptık. Amacımız, hem yüklenicilerimizin hem vatandaşlarımızın mağduriyetini engellemek ve elzem olduğunu düşündüğümüz kentsel dönüşümün de hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kentsel, dönüşüm, eylem, planı, çıkarılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı