Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 02:15 Bu haber 1855 kez okundu
 
Kentsel mağduriyet meclis gündeminde!
Kültür Mahallesindeki kentsel mağduriyet ile ilgili mecliste konuşan Aydemir, 31 mart seçimleri öncesinde bölgede göstermelik temel atıldığını ancak seçimden sonra hiçbir çalışma yapılmadığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Kentsel mağduriyet meclis gündeminde!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl’ün kentsel dönüşüm sorunları ile ilgili meclis genel kurulunda konuşma yaptı.

Mecliste gündem dışı söz alarak kentsel dönüşüm ile ilgili mağduriyeti dile getiren Aydemir, “Bingöl merkez Kültür Mahallesi’nde iki ve üç katlılar olarak bilinen mevkide, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bingöl Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm ve gelişim projesi ilan edildi. Ancak, Bingöl merkezde Kültür Mahallesi’ne gelinceye kadar, gerçek anlamda hiçbir şekilde altyapısı olmayan, yolu, kaldırımı, hatta ve hatta kanalizasyon ve içme suyu tesisatı bulunmayan Yeşilyurt, Yeni Mahalle ve Mirzan Mahallesi’nden kentsel dönüşüme başlanması gerekirken Kültür Mahallesi’nin  seçilmesi tamamen dönemin yerel iktidarının yöneticileri tarafından kendi bireysel rantları üzerine kurulu bir tasarruf olmuştur” dedi.

Kültür Mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılan hak sahiplerine, 18 ay içerisinde Bingöl Belediyesi tarafından konutların yapılıp teslim edileceği taahhüdünde bulunulduğunu ve bu kapsamda sözleşmeler imzalandığını ifade eden Aydemir, “Ancak üçüncü yıla girmesine rağmen henüz Kültür Mahallesi’nde bahsedilen kentsel dönüşüm alanına bir kazma bile vurulmamıştır, sadece 31 Mart yerel seçimleri öncesinde göstermelik olarak iki temel kazılmış, seçim akabinde, seçimin bitmesiyle birlikte de hiçbir şekilde söz konusu yerde herhangi bir inşaat girişimine başlanmamıştır. Bunun yanında, yapılan projeler toplu konut kapsamında olmasına rağmen, Bingöl ili deprem bölgesinin tam odağında bir yer, 14 ve 8 kat olarak düşünülmüş olan binaların, deprem de göz önünde bulundurulduğunda, Bingöl’ün coğrafi konumuna uymadığı çok açık bir şekilde görülecektir. Yine, 2019’un Eylül ayı itibarıyla yapılan kira yardımları da son bulacaktır. Bundan dolayı 1.500 hane yıkılmıştır. Eşleriyle birlikte 3 bin, birer çocuğu olması hâlinde 4.500, iki çocuk düşünülmesi hâlinde 6 bin kişi mağdur edilmiştir. Tüm bu mağduriyetlerin bir an önce son bulması ve evleri yıkılanların bir an önce konutlarına kavuşturulması buradan, başta TOKİ Başkanlığına, yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığına çağrımızdır, çağrımız elzemdir” diye konuştu.

KARER KÖYLERİNİN SORUNLARINI ANLATTI

Aydemir, konuşmasında Karer köylerinin sorunlarını da anlattı. Aydemir, şunları söyledi: “bütün partilerin gruplarının bu konuya dikkatini istiyorum, özellikle de Cumhuriyet Halk Partisinin. Bingöl ilinde Alevi toplumu “Karer” olarak bilinen bir bölgede yaşamaktadır. Cumhuriyetin kurulduğu tarihten bu yana Karer bölgesinde bulunan köyler toplam 9 adettir. Şirnan (Altınevler), Yekmal (Dolutekne), Pircan (Kabaçalı), Pörçük (Çamlıca), Darebi (Sütlüce), Sağyan (Doluçay), Maskan (Elmaağaç), Korkan (Sarıdibek), Cafran (Dallıtepe). Bu saydığım bütün köylerde yüzde 100 yoğunlukta Alevi kesim, Alevi halkımız yaşamaktadır. Arkadaşlar, cumhuriyetin kurulduğu tarihten itibaren söz konusu yerlere hiçbir hizmet götürülmemiştir. 2019’da, 2020 yılına girerken söz konusu köylerin yolları hâlâ stabilizedir, hiçbir şekilde asfaltlama yapılmamıştır. Yapılan çalışmalar, özellikle yol çalışmaları, asfaltlama çalışmaları Sünni kesimin yaşamış olduğu köylerden sonra âdeta bıçak sırtı gibi kesilmektedir. Bu, yüz yıldır devam etmektedir. Özellikle “Karer bölgesi” olarak bilinen bu bölgemizin yollarında asfaltlama yapılmamasının yanında -çok ciddi- normal telefon hattı bulunmamaktadır. Su sorunu mevcuttur. Okul yoktur. Sağlık hizmetlerinden yararlanılamamaktadır.

Yine, bu bölgede yaşayan köylülerimiz, hemşehrilerimiz yol olmadığı için oraya götürmüş oldukları eşyalarını 2019 yılı itibarıyla sırtlarında taşıyarak evlerine götürmektedirler. İşte, bölge, yaklaşık yüz yıldan beridir gerek sistem tarafından gerek devlet tarafından gerekse yerel yönetimler tarafından bilinçli bir şekilde geri bırakılmıştır, hizmetlerden mahrum bırakılmıştır. Buradan da tüm ilgili bakanlıklara ve yetkililere çağrımız şudur ki: Bir an önce, Bingöl merkez Karer bölgesinin, demin saydığımız bütün köylerin, özellikle yollarının asfaltlanmasını ve burada yaşayan Alevi halkımızın sorunlarının giderilmesini talep ediyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kentsel, mağduriyet, meclis, gündeminde!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı