Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 00:17 Bu haber 612 kez okundu
 
Kentsel mağduriyete devam!
Kültür Mahallesinde uygulanamayan kentsel dönüşüm projesi nedeniyle vatandaşların mağduriyeti devam ediyor. Projenin akıbeti ile ilgili belediyenin sessizliği sürerken, kiralar hala 2017 fiyatlarına göre yatırılıyor.
GÜNDEM Haberi
Kentsel mağduriyete devam!

Kültür Mahallesinde yıllardır uygulanması planlanan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen kentsel dönüşüm ile ilgili belirsizlik sürerken, vatandaşların da mağduriyeti devam ediyor.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında evleri yıkılarak kiracı konumuna düşürülen hak sahiplerine, 3 ayda bir kira ödeniyor. Ancak bu kiralar da eksik yatırılıyor.

Ekim ayında Bingöl’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hak sahipleri ile bir araya geldi. Burada kiralarla ilgili sıkıntıları dile getiren hak sahipleri, kiraların eksik yatırıldığını belirterek, fiyatların güncellenmesini istedi. Hak sahipleri ayrıca, kentsel dönüşüm alanında 2 veya daha fazla evi bulunanlara sadece 1 kira verildiğini belirterek, diğer evler için de kiraların ödenmesini istedi.

Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kiraların güncelleneceğini ve kentsel dönüşüm alanında 2 veya daha fazla evi bulunanlara da kira verileceğini söyledi.

Kira yardımlarının devam edeceğini belirten Bakan Kurum, “Bu anlattıklarınızın hepsini çözeriz. Ben kirayı aylık vereceğim, kiranın güncel değerini vereceğim. 2 tane evi olana 2 kira vermekte de sorun yok. Onu da veririz” demişti.

Ancak, şimdiye kadar ne kiralar güncel fiyatlarıyla hak sahiplerine ödendi ne de 2 evi olana iki kira verildi. Bakan Kurum’un sözünün üzerinden 7 ay geçmesine rağmen, söylenenler yerine getirilmedi, kiralar bir ay gecikmeli olarak 2017 fiyatlarına göre ödendi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kentsel, mağduriyete, devam!,
Yorumlar
Haber Yazılımı