Haber Detayı
05 Mart 2019 - Salı 00:21 Bu haber 3465 kez okundu
 
Kiğı Barajı’nın kesin kabulü yapıldı
Kiğı İlçesi’nde Peri Suyu üzerinde 1998 yılında yapımına başlanan Kiğı Barajı ve HES’in kesin kabulü yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Kiğı Barajı’nın kesin kabulü yapıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve kendi sınıfında Türkiye’nin 4. büyük barajı olan Kiğı Barajı’nda süreç tamamlandı. DSİ Genel Müdürlüğü ekipleri, 2017 yılı sonu itibariyle enerji üretimine başlanan ve geçici kabulü yapılan Kiğı Barajı ve HES projesi alanında incelemelerde bulundu.

Konu ile ilgili DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Kiğı HES projesinde tüm geçici kabul eksikliklerinin giderilmiş olduğu ve geçici kabul ile kesin kabul arası oluşan arızaların giderildiğine müşahit olundu. Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ilgililerinden santralın problemsiz bir şekilde çalıştığı bilgisi alındı. Akabinde 140 MW kurulu gücünde, yıllık 423 GWh üretim kapasiteli Kiğı HES santralı elektromekanik teçhizat işi kesin kabul tutanağı düzenlenerek imza altına alındı. Böylece bir projemizin daha yatırım programı ile ilişkisi kalmadı” denildi.

KENDİ SINIFINDA TÜRKİYE’NİN 4. YÜKSEK BARAJI 

Kiğı Barajı ve HES projesinin Kiğı ilçesinin 12 kilometre kuzeydoğusunda Peri Suyu üzerinde inşa edildiği belirtilen açıklamada, “Baraj 22,5 milyon metreküp gövde hacminde ve kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edildi. 175 metre yüksekliğiyle Türkiye’de kendi sınıfında 4. sırada bulunan baraj, bütün barajlar içinde ise 8. sırada yer alıyor. Kiğı Barajı enerji maksatlı olarak inşa edildi. 140 MW kurulu gücünde olacak barajdan, yılda 450 milyon kilovat saat enerji üretilecek. Üretilecek enerji ile yaklaşık 200 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak. Barajın ülke ekonomisine katkısı ise yılda yaklaşık 300 milyon TL olacak” denildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kiğı, Barajı’nın, kesin, kabulü, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı