Haber Detayı
16 Aralık 2020 - Çarşamba 18:24
 
Kim dilendiriyor?
Trafik ışıkları kadın ve dilenci yeri oldu
GÜNDEM Haberi
Kim dilendiriyor?

Bingöl’de son yıllarda dilenci sayıları hızla artarken, trafik ışıkları, kadın ve çocuk dilenciler tarafından mesken tutuluyor. Çocukların dilendirilmesine yetkililer sessiz kalıyor.

 

Bingöl’de neredeyse her sokak başında dilencilerle karşılaşmak mümkün. Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasına rağmen kucaklarında çocuklarla dilenen kadınlar, belirli dönemlerde zabıta ekipleri tarafından toplanıp il sınırı dışına çıkarılsa da, bir süre sonra şehre dönüp dilenmeye devam ediyorlar.

Kadınların, kucaklarında çocuklar ve bebeklerle dilenmesi, tepkilere neden olsa da önlem konusunda yeterli çalışma yapılmıyor. Son zamanlarda özellikle trafik ışıkları, dilencilerin sıkça kullandığı alanlar olarak dikkat çekiyor. Kadınlar ve soğukta titreyen çocuklar, trafik ışıklarında bekleyen araçların arasında dileniyor ya da ellerine tutuşturulan mendilleri camlardan uzatarak satmaya çalışıyor. Düzağaç Kavşağı, Kültür Kavşağı ve Üniversite Kavşağında bu görüntülere sık sık rastlanırken, çocuk dilenciliğinin önüne geçilmesi, çocukların küçücük yaşta çalıştırılmaması konusunda yeterince önlem alınmıyor. Yetkili kurumların, sokaklarda ve trafik ışıklarında çalıştırılan/dilendirilen çocuklarla ilgili çalışma yapması ve bu görüntülere son verilmesi bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kim, dilendiriyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı