Haber Detayı
24 Nisan 2020 - Cuma 22:37 Bu haber 981 kez okundu
 
Kira yardımı 48 aya çıkarıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, riskli alanlarda kira yardımı süresini 48 aya çıkardı. Kararın Bingöl’ü de kapsaması bekleniyor ancak Bingöl’de hak sahiplerine kiralar 4 aydır ödenmiyor
GÜNDEM Haberi
Kira yardımı 48 aya çıkarıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, riskli ve rezerv yapı alanlarındaki kira yardımları süresi ile ilgili yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda, “Riskli ve rezerv yapı alanlarında kira yardımı süresi 48 ayı geçmemek şartı ile ilgili kurumca belirlenir. Aylık kira bedeli bakanlıkça belirlenir” denildi.

KÜLTÜR MAHALLESİ RİSKLİ ALAN İLAN EDİLMİŞTİ

Kültür Mahallesinde 151 dönümlük alan Bingöl Belediyesi tarafından 2011 yılında kentsel dönüşüm kapsamına alınmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da, Kültür Mahallesi’ni 2017 yılında riskli alan ilan etmişti.

Bakanlığın, Resmi Gazete’de yer alan ilanında “Bingöl İli, Merkez İlçesi, Kültür Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın riskli alan ilan edilmesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2/2/2017 tarihli ve 1711 sayılı yazısı üzerinde, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun ek 1 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 6/2/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır” ifadelerine yer verilmişti. Bu karara göre, Kültür Mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamına alınan 151 dönümlük alan riskli alan ilan edildi. Buna göre, kira desteğinin de 48 aya çıkarılması bekleniyor.

BİNGÖL’DE KİRALAR DÜZENLİ ÖDENMİYOR

Kültür Mahallesinde yıllardır uygulanması planlanan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen kentsel dönüşüm ile ilgili belirsizlik sürerken, vatandaşların da mağduriyeti devam ediyor.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında evleri yıkılarak kiracı konumuna düşürülen hak sahiplerine, 3 ayda bir kira ödeniyor. Ancak bu kiralar da düzgün yatırılmıyor. Mart ayında hak sahiplerine ödenmesi gereken 3 aylık kiralar, hala yatırılmadı.

2019 Ekim ayında Bingöl’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hak sahipleri ile bir araya geldiği toplantıda, hak sahipleri, kiraların eksik yatırıldığını belirterek, fiyatların güncellenmesini istedi. Hak sahipleri ayrıca, kentsel dönüşüm alanında 2 veya daha fazla evi bulunanlara sadece 1 kira verildiğini belirterek, diğer evler için de kiraların ödenmesini istedi.

Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kiraların güncelleneceğini ve kentsel dönüşüm alanında 2 veya daha fazla evi bulunanlara da kira verileceğini söyledi.

Kira yardımlarının devam edeceğini belirten Bakan Kurum, “Bu anlattıklarınızın hepsini çözeriz. Ben kirayı aylık vereceğim, kiranın güncel değerini vereceğim. 2 tane evi olana 2 kira vermekte de sorun yok. Onu da veririz” dedi.

KİRALAR ÖDENMEDİ

Bakan Kurum’un bu sözleri üzerine hak sahipleri, kiraların aylık ve güncel değeri üzerinden yatırılmasını beklerken, konut yapımında olduğu gibi kiraların ödenmesi konusunda da beklentiler karşılanmadı. Konutlar yapılmadığı gibi 3 aylık dönemler halinde ödenen kiralarda da gecikmeler yaşanıyor. Mart 2020’de ödenmesi gereken 3 aylık kiralar hala hak sahiplerine ödenmedi.

Kentsel dönüşüm projesinin akıbeti ise hala belirsizliğini koruyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kira, yardımı, 48, aya, çıkarıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı