Haber Detayı
23 Mart 2021 - Salı 18:09
 
KİRAYA VERİLECEK MERALAR BELİRLENDİ
Bingöl’de 2021 yılında kiraya verilecek meralar ve yaylalar açıklandı.
- Haberi
KİRAYA VERİLECEK MERALAR BELİRLENDİ

Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, 2021 yılında Bingöl il sınırında bulunan 42 mera ve yaylanın kiraya verileceği belirtildi.

Açıklamada, “Bingöl Valiliği İl Mera Komisyonu tarafından 2021 yılı otlatma sezonu için ihtiyaç fazlası olarak belirlenen 42 adet mera göçerlere mevsimlik hayvan otlatmaları amacıyla kiraya verilecektir” denildi.

Belediye başkanlıkları ve muhtarlıkların kiralama yetkisinin bulunmadığı ifade edilen açıklamada, “Göçerler kiraladıkları mera, yaylak ve otlağa İl Mera Komisyonundan alınan kiralama belgesinde belirtilen cins ve miktardan farklı nitelik ve sayıda hayvan getirmeyecekler, kiraladıkları yeri ücret karşılığında başkalarına kiraya vermeyeceklerdir. İl Mera Komisyonundan kiralama işlemi yapmadan izinsiz hayvan otlatan ve 2021 yılında çeşitli sebeplerle kiralamaya kapalı olan yerlerde otlatma yaptıkları tespit edilen sürü sahipleri ile kiralanan meranın otlatma kapasitesinden fazla sayıda hayvan getiren ve kiraladıkları yeri ücret karşılığında başkalarına kiraya verdikleri tespit edilen göçer sürü sahiplerine her hayvan için otlatma bedelinin 3 katı idari para cezası kesilecek.

Mera kiralama ihalelerinin 5-9 Nisan 2021 tarihleri arasında Bingöl İl  Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda Mera İhale Komisyonu huzurunda yapılacağı belirtilen açıklamada, ihaleye katılacak kişilerin ihale şartnamesini İl  Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edebilecekleri ifade edildi.

KİRAYA VERİLECEK MERALAR

BİNGÖL MERKEZ: Yukarı Uzunsavat, Aşağı Uzunsavat, Yaygınçayır-Kuruca, Gökçeli Or Yaylası, Gökçekanat- Şakşak Sırtı Altı, Gökçekanat-Aşağı Şakşak Sırtı, Oğuldere-Bulguran Yaylası, Sütgölü Yaylası.

KARLIOVA: Hasanova-Alacaçayır, Çiftlik-Kantarkaya Sırtı, Kızılçubuk-Dolaman, Kazanlı-Şip Tepeleri, Kaynarpınar-Aktaş Çavuşlu, Kaynarpınar-Fakı Kömü, Kaynarpınar-Siloper, Kaynarpınar-Yukarı Kayık, Tuzluca-Mikail, Ilıpınar-Piyan Yatağı, Hasanova-Hişhişik Yaylası, Hasanova-Karaşah Yaylası, Hasanova-Karakaş Yaylası, Hasanova-Sincik Yaylası, Hasanova-Sincik Tepe, Ortaköy-Koyunyatağı.

SOLHAN: Mutluca-Kandil Yaylası, Boğlan-Terazin, Boğlan-Avgani, Boğlan-Gahuran, Boğlan-Musadüzü.

YAYLADERE: Yavuztaş-B. Pınarı ve Atbeli, Yavuztaş-Sülbüs Yamacı, Yavuztaş-Bedir Dağı Yamacı, Haktanır-Tikan Tepe.

YEDİSU: Gelinpertek-Çiçekli merası, Kaşıklı-Andoz, Kaşıklı-Kabakatlı, Eskibalta-Köyüstü.

KİĞI: Eskişehir-Kiğı Yaylası, Bilice Merası, Bilice Yaylası, Ölmez Yaylası.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİRAYA, VERİLECEK, MERALAR, BELİRLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı