Haber Detayı
24 Aralık 2018 - Pazartesi 00:11
 
Kişi başına gelir 10 bin dolara ulaşmış!
AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, mecliste yaptığı konuşmada, kişi başına düşen gelirin 10 bin dolara ulaştığını belirterek, “Diğer taraftan, satın alma gücüyle baktığımızda 2002 yılında 9.200 dolar civarında olan kişi başına gelirimiz geçen yıl itibarıyla, 2017 yılı itibarıyla 27 bin dolara yükselmiştir. 2019 yılında bunun 29 bin dolarla yaklaşması bekleniyor” dedi.
GÜNDEM Haberi
Kişi başına gelir 10 bin dolara ulaşmış!

AK Parti yönetimlerinden önce, bütçe açıklarının Türkiye’de uzun yıllar gündemde kalmış hususlar olduğunu belirten Yılmaz,

“Bizim dönemimizde ise geçmişte yüzde 10’ları aşan bütçe açıkları tarih oldu. Mali disipline ve gerçekçi bütçelemeye verdiğimiz önemin bir sonucu olarak bütçe açıklarımız oldukça makul düzeylere geriledi. Bu da ekonomimizde güven unsurunu artırdı ve çeşitli ekonomik başarılarımızın zeminini oluşturdu. Yaptığımız reformlar ve yönetim anlayışımız sayesinde bütçe açıklarımızı oldukça düşük seviyelere indirdik. 2002 yılında yüzde 10,7 olan genel devlet açığının millî gelire oranı 2017 yılında yüzde 1,8’lere kadar geriledi” dedi.

“BÜYÜK BORÇ YÜKÜ ALTINDA OLAN ÜLKELER, ER VEYA GEÇ BUNUN BEDELİNİ VATANDAŞA ÖDETMEK ZORUNDADIRLAR”

Son dokuz yılla ilgili verileri paylaşan Yılmaz, “Kamu borç stokunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranı (kamunun borcunun millî gelire oranı) OECD ülkelerinde yüzde 108, avro bölgesinde yüzde 88, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 42, aynı dönemde ülkemizde ise sadece yüzde 31,6. Gelişmekte olan ülkelerin dahi 11 puan gerisinde olan bir kamu borç yükünden bahsediyoruz. AK Parti’nin iktidara geldiği dönemlerde bu oranın yüzde 72’ler düzeyinde olduğunu düşünürseniz kamunun ne kadar disiplinli ve tasarrufu ön plana alan bir anlayışla hareket ettiğini görmüş olursunuz.

Esas itibarıyla, son on altı, on yedi yıllık dönemde kamu tasarrufları artmış, kamu kendisine ciddi anlamda bir çekidüzen vermiştir ama bir taraftan da özel sektörde borçluluğun arttığını görüyoruz ve son dönemlerde bazı sorunların kamudan değil, özel sektör borçluluğundan kaynaklanan sorunlar olduğunu da ifade etmek isterim.

Bu tarihî performans aslında bizim zihniyetimizin bir göstergesidir, kamu kaynaklarına yaklaşımımızın bir göstergesidir. Büyük borç yükü altında olan ülkeler, er veya geç bunun bedelini vatandaşa ödetmek zorundadırlar. Borç yükünüz varsa er veya geç vatandaştan aldığınız kaynaklarla bunu karşılamak durumundasınız. Türkiye çok şükür vatandaşına küresel krize rağmen bir bedel ödetmedi. Önümüzdeki yıllara, perspektife ilişkin olarak da çok daha güçlü bir bünyeyi koruyoruz, devam ettiriyoruz” diye konuştu.

KİŞİ BAŞINA GELİR 10 BİN DOLARMIŞ

Yılmaz, şunları söyledi: “2003-2017 döneminde yıllık ortalama yüzde 5,7 büyüyen ekonomimiz nominal olarak geçen yıl itibarıyla dünyada 17’nci olmuş, satın alma gücü paritesiyle ise 13’üncü büyük ekonomi konumuna yükselmiştir. Nominal rakamlar kurdan etkilense bile fiziki mal paketleri üzerinden hesaplandığı için satın alma gücü etkilenmiyor. Nominal olarak baktığımızda 230 milyar dolarlık bir ekonomiden 850 milyar dolarlık bir ekonomiye yükselmişiz. 3.500 dolardan 10 bin dolarlara ulaşan kişi başına gelir oluşmuş. Uluslararası standartlarla bakıldığında ise Türkiye alt orta gelir grubundan üst orta gelir grubuna terfi etmiş bu süreçte. Şimdi önümüzde yeni hedef yüksek gelirli ülkeler ligine çıkmak. Bunun da uluslararası göstergesi 12.000-12.500 dolarlık kişi başına aşmayla mümkün. Önümüzdeki süreçlerde Türkiye bunu da başaracak ve yüksek gelirli ülkeler ligine geçecektir.

Diğer taraftan, satın alma gücüyle baktığımızda 2002 yılında 9.200 dolar civarında olan kişi başına gelirimiz geçen yıl itibarıyla, 2017 yılı itibarıyla 27 bin dolara yükselmiştir. 2019 yılında bunun 29 bin dolarla yaklaşması bekleniyor. Bu şekilde de bakıldığında Türkiye satın alma gücü paritesiyle dünyanın en büyük 12’nci ekonomisi hâline gelecektir. Bu seneki 13’üncü noktadan 12’nciliğe terfi edeceğiz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kişi, başına, gelir, 10, bin, dolara, ulaşmış!,
Yorumlar
Haber Yazılımı