Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 00:07
 
“Kütüphanede 100 bin kitap var”
Çapak, Selahaddin-i Eyyubi Kütüphanesinde 100 bin kitap bulunduğunu belirterek, kütüphanelerin atıl kalmaması gerektiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Kütüphanede 100 bin kitap var”

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, üniversite bünyesinde yeni binasında faaliyet vermeye başlayan Selahaddin-i Eyyubi Kütüphanesi hakkında bilgi verdi.

TRT GAP Radyosu’na konuşan Çapak, “Üniversitemiz bünyesinde kütüphane vardı. Üniversitenin büyümesi, öğrenci sayımızın artmasıyla yeni bir bina ihtiyacı doğdu. 6 bin metrekarelik yeni bir kütüphane yaptırdık ve yaklaşık bir ay önce de açılışını yaptık” dedi.

Kütüphanede her alanla ilgili kitap bulunduğunu ifade eden Çapak, “Kütüphanemizde 100 bine yakın yayınımız var. Ayrıca Fen Edebiyat ve İlahiyat fakültelerinde de kütüphanelerimiz var. Kütüphanemizde olması gereken her türlü yayın var. Eksik olan yayınlarımız vardır, bunları da öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin ihtiyaçlarına bağlı olarak tespit ediyoruz, süreç içerisinde de gidermeye çalışıyoruz.

Sadece basılı yayın üzerinde durmuyoruz, dijital yayın üzerinde de duruyoruz. Dijital kütüphanemiz de var, bu nokta da abone olduğumuz bir takım online veri tabanları var.

Kütüphanemiz her alanda yayın barındırmakla birlikte sadece yayın hizmeti vermiyor, kütüphanemiz içerisinde bilgisayar odamız var, öğrencinin ihtiyaç duyabileceği her türlü imkan, cep sineması gibi imkanlar da sunuyoruz” diye konuştu.

Selahaddin-i Eyyubi kütüphanesinin örnek bir kütüphane olmasını istediklerini belirten Çapak, sadece Bingöl’ün değil, bölgenin ihtiyacını karşılayacak modern bir kütüphane oluşturduklarını söyledi.

Çapak, “Kitap insanın ruhunun gıdasıdır. Kütüphaneler üniversitelerin laboratuvarlarıdır. Kütüphanelerin atıl kalmamaları gerekir, öğrencilerin de, vatandaşların da ilgi duyması gerekir. Kütüphaneyi cazip hale getirecek bir takım seminerler, imza günleri gibi bir takım etkinlikler düzenleyeceğiz. Dolayısıyla ilgi duyan herkes kütüphanenin içerisine bir şekilde girmiş olacak. İnsanları kütüphanenin içerisine soktuktan sonra kitaplara ilgi duyacaklarını düşünüyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kütüphanede, 100, bin, kitap, var”,
Yorumlar
Haber Yazılımı