Haber Detayı
15 Eylül 2021 - Çarşamba 08:55
 
Maden ocağına ortak tepki
26 sivil toplum kuruluşu, Kiğı İlçesi Eskikavak Köyünde gerçekleştirilmesi planlanan ‘Kurşun, Gümüş, Çinko Kompleks Cevher Ocağı Kapasite Artışı Projesi’ne tepki gösterdi.
SOLHAN Haberi
Maden ocağına ortak tepki

Sivil toplum kuruluşları, Kiğı İlçesinde yapılmak istenen maden ocağına tepki gösterdi. Ortak basın açıklaması yayınlayan 26 sivil toplum kuruluşu, Kiğı İlçesi Eskikavak Köyünde gerçekleştirilmesi planlanan ‘Kurşun, Gümüş, Çinko Kompleks Cevher Ocağı Kapasite Artışı Projesi’ faaliyetinin durdurulmasını istedi.

Bingöl Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, “Kurşun, Gümüş, Çinko Kompleks Cevher Ocağı Kapasite Artışı Projesi” için verilen 07.07.2021 tarih ve 65 sayılı ÇED gerekli değildir kararının, Erzurum 1. İdare Mahkemesinin 2017/2425 Esas 2019/66 karar sayılı ilamıyla iptal edildiği belirtilen açıklamada, iptal kararına rağmen Hüseyin Derin tarafından bölgede ÇED raporu alınmadan aynı faaliyete başladığı ifade edildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu karara göre, gerek şirket, gerekse Bingöl Valiliği davalı olarak taraftır.

Karar Danıştay incelemesinden geçerek onanmış ve kesinleşmiştir.

Bu kez, Hüseyin Derin adlı şahıs, başka bir havzada madencilik ruhsatı almışken, kendi işlettiği yeri Bingöl Metal Madencilik Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’ye devretmiş, söz konusu şirket de köyümüzde bulunan ÇED raporu alınması zorunlu hale gelen havzayı Hüseyin Derin’e devretmiştir. Bu şahıs, ÇED raporu almadan Bingöl Valiliğinden aldığı ruhsatla aynı yerde aynı faaliyette bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz kesinleşmiş mahkeme kararına göre, ÇED raporu alınmadan verilen ruhsat da mevzuata uygun değildir. Yapılan iş kanuna karşı hiledir. Mahkeme kararı herkes ve tüm idareler tarafından bağlayıcıdır.

Açıklanan nedenlerle; yasa ve usule, mahkeme kararına aykırı ruhsatın ve Hüseyin Derin adlı şahsın Kiğı ilçesi, Eskikavak Köyü, Arek Mezrası mevkiinde, yerleşim yerlerine 300 metre mesafede bulunan maden arama faaliyetinin derhal durdurulmasını talep ediyoruz. Bizim de bir parçası olduğumuz yöre halkının, geçmişi, kökleri, anıları ve ata mezarları bu topraklardadır. Kiğı bölgesi de ülkenin kültür mirasıdır. Birilerinin para hırsı ve rant kaygısı için harcanamayacak kadar kıymetli ve kutsaldır. Yetkililerden bu konuda cevap bekliyoruz.”

Açıklamada, imzası bulunan sivil toplum kuruluşları şunlar:

“KAYY-DER Kültür Derneği, Kiğı Eskikavak Köyü Derneği, Kiğı İlbey Köyü Derneği, Kiğı Cevizli ve Civar Köyler Derneği, Kiğı Açıkgüney Köyü Derneği, Kiğı Sabırtaşı Köyü Derneği, Kiğı Kuşçimeni Köyü Derneği, Kiğı Ölmez Köyü Derneği, Kiğı Aşağıserinyer Köyü Derneği / Kiğı Sırmaçek Köyü Derneği, Kiğı Yazgünü Köyü Derneği, Kiğı Darköprü Köyü Derneği, Kiğı Nacaklı-Alagöz Köyleri Derneği, Kiğı, Çanakçı Köyü Derneği, Adaklı Bileşenleri Derneği, Adaklı Aysaklı Köyü Bayirli-Yazici Kömü Mezraları Derneği, Adaklı Karaçubuk Köyü Derneği, Adaklı Ayvadüzü Köyü Derneği, Adaklı Yeşiltepe Köyü Derneği, Adaklı Çatma Köyü Derneği, Adaklı Erler Köyü Derneği, Karlıova Kızılağaç Köyü Derneği, Bingöl İli ve İlçeleri Adaklı ve Çevre Köyleri Derneği, Karlıova Yiğitler Köyü Derneği, Karlıova Hacılar Köyü Derneği, Dal Ailesi Yardımlaşma Derneği.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maden, ocağına, ortak, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı