Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 00:16
 
Mağduriyette işbirliği!
Kültür Mahallesinde uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projesinde, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi beklenirken, belediyeye sözleşme imzalamak için giden vatandaşlar borç yüküyle karşılaştı.
GÜNDEM Haberi
Mağduriyette işbirliği!

Bingöl Belediyesi önceki gün yaptığı duyuda, hak sahipleri ile yeni muvafakatname imzalanacağını belirtti. Çağrı üzerine belediyeye giden hak sahipleri, önlerine konulan borç yükünün şokunu yaşadı.

Kültür Mahallesinde yıllardır dönüştürülemeyen kentsel dönüşüm projesinde yeni mağduriyetler oluşturulmaya çalışılıyor.

Önceki dönem Belediye Başkanı Yücel Barakazi döneminde, 2016 yılında belediye tarafından hazırlanarak hak sahiplerine dayatılan sözleşmede, hak sahiplerinin arsalarının m² fiyatı 1000 TL’den hesaplanarak 150 metrekare üzerinden sözleşme imzalandı.

Sözleşmelerin imzalanmasının akabinde Bingöl Belediyesi tarafından Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ihaleler yapılarak, yüklenici firmalara yer teslimi yapıldı.

2018 yılında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, eski belediye başkanı Yücel Barakazi ve ilgililerce kurban kesilerek konutların temelleri atıldı.

2019 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinde belediye başkanı seçilen Erdal Arıkan, projeyi bu haliyle yapamayacaklarını belirterek, yeni proje hazırlayacaklarını söyledi. Henüz yeni proje hazırlanamadı ancak yeni sözleşmelerin hazırlanması yaklaşık 1 yıl sürdü.

YENİ DAYATMA YAPILIYOR

Yaklaşık bir yıllık süre zarfından Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Milletvekilleri Cevdet Yılmaz ve Feyzi Berdibek ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında görüşmeler yapıldı.

Yaklaşık 1 yıllık süre zarfında gelinen süreçte hak sahiplerine yeni dayatmalar yapılıyor. Bingöl Belediyesi, Bingöl Milletvekilleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle hazırlanan yeni sözleşmeye göre, hak sahipleri için yeni mağduriyetler oluşturulacak.

ÖRNEK1:  Daha önceki sözleşmede arsası ve evi karşılığında 150 metrekarelik 2 daire alabilen ve bunun için belediyeye sadece 22 bin TL borçlanan bir hak sahibi, yeni sözleşmeye göre TOKİ’ye 102 bin TL borçlanacak.

ÖRNEK2:  Daha önceki sözleşmede arsası ve evi karşılığında 150 metrekarelik 2 daire alabilen ve bunun için belediyeye sadece 22 bin TL borçlanan bir hak sahibi, yeni sözleşmede 1 tane 150 m², 1 tane 120 m² alması durumunda 68 bin TL borçlanacak.

ÖRNEK3: Daha önceki sözleşmede arsası ve evi karşılığında 150 metrekarelik 2 daire alabilen ve bunun için belediyeye sadece 22 bin TL borçlanan bir hak sahibi, yeni sözleşmede 2 tane 120 m² daire alması durumunda dahi en az 37 bin TL borçlanacak. Daha önce 150 m² daire alan hak sahibi, yeni sözleşmeye göre 120 m² daire alsa dahi fazladan borçlanmış olacak.

Hazırlanan yeni sözleşmede vatandaşları büyük borçlar dayatılırken, nasıl bir projenin uygulanacağı ise hala muamma.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mağduriyette, işbirliği!,
Yorumlar
Haber Yazılımı