Haber Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 18:02
 
MECLİS'E TAŞINDI
Aydemir, dağ keçilerinin öldürülmesi ile ilgili Bakan Pakdemirli’ye sordu: “Daha önce açıklanan ihalenin iptali bir algı mıydı?”
GÜNDEM Haberi
MECLİS'E TAŞINDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, son günlerde öldürülme haberleriyle yeniden gündeme gelen dağ keçileri ile ilgili meclise soru önergesi verdi.

Aydemir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, “Daha önce de gündeme gelen ve bölge halkı tarafından büyük bir tepkiyle durdurulan dağ keçileri avlanması ihalesi, o dönem yapılan baskılarla iptal edilmişti. 9 Aralık 2020 tarihinde Bingöl’ün Kiğı ilçesinde, ilçe sakinlerince dağ keçilerinin avlandığı görüntüleri sosyal medyada gündem olmuş, yetkililerin çelişkili açıklamaları yöre halkının ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Aydemir, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları sordu:

-Yaban hayatını ve yaşama ortamlarını koruma adı altında imzalanan uluslararası “Bern Sözleşmesi” mevcutken, yapılan ihalelerle Bern Sözleşmesi yok sayılmış olmayacak mıdır?

-Daha önce açıklanan ihalenin iptali bir algı mıydı?

-Av turizmi adı altında nesli tükenmekte olan dağ keçileri bölge halkının inanç anlayışında önemli bir yer tutmakta ve kutsal bir değer olarak kabul görmektedir. Buna rağmen Alevilerin kutsal varlıklarını katletmek inanç saygısızlığı değil midir?

-Yapılmış ve sonuçlanmış bir ihale var mı?

-Dağ keçilerini katledenlerin kimler olduğunu açıklayacak mısınız?

-İhale iptalinin açıklanmasından sonra, 4 dağ keçisinin avlanma konusunda resmi yazıların olduğuna dair bilgiler var. Bu konuda açıklama yapacak mısınız?

-Dağ keçilerinin avlanmasının yasaklanması ile ilgili bir çalışma yapacak mısınız?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MECLİS'E, TAŞINDI,
Yorumlar