Haber Detayı
02 Haziran 2022 - Perşembe 18:00
 
MECLİSTE KÜRTÇE TARTIŞMASI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Tekin Bingöl ile AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı arasında Kürtçe tartışması yaşandı.
- Haberi
MECLİSTE KÜRTÇE TARTIŞMASI

CHP Milletvekili Tekin Bingöl, son günlerde konserleri yasaklanan sanatçıların isimlerini sayarak, “Türk halk müziğini, Arap türkülerini, Arap ezgilerini, Kürt ezgilerini, Zaza ezgilerini özünden koparmayın, bırakın o kültürlerin müziklerini özünden koparmadan dinleyelim, keyif alalım. Müziğe düşmanlık, sanata düşmanlık sizi abat etmez. Umut yeşerecek, türküler özgürleşecek, sanatçı özgürleşecek ve Türkiye’de halkların müziği her zaman dağlara, taşlara yansıyacak” dedi.

AK Parti Milletvekili Halil Özşavlı ise, “Mahkemelerde Kürtçe konuşmak isteyenlere tercüman imkânı sağlandı ve geldiğimiz son noktada bugün birçok üniversitede Kürt dili ve edebiyatı bölümü var, yüksek lisans programı var hatta ve hatta doktora programı var. Bugün 555 öğrencimiz Dicle Üniversitesinde, Bingöl Üniversitesinde, Mardin Artuklu Üniversitesinde, Muş Alparslan ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitelerinde Kürt dili edebiyatı bölümlerinde yüksek lisans ve doktora yapmaktalar” yanıtını verdi.

YASAKLANAN ETKİNLİKLERİN ARAŞTIRILMASI İSTENDİ

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, meclise sunduğu araştırma önergesinde, Kürtçe tiyatro ve konser yasaklarının sebeplerinin araştırılmasını talep etti.

Sarısaç, “Kürtler halaylarından şarkılarına, kıyafetlerinden renklerine,  köy isimlerinden çocuklarının isimlerine kadar her anlamda baskı ve asimilasyonla karşı karşıya kalmışlar. AKP iktidarı döneminde, her ne kadar, bu geçmişte yaşanan olaylar, asimilasyon ve inkâr politikaları eleştirilip “Bizim dönemimizde özgürlükler sağlandı.” denilse de aslında Kürt halkına, Kürt kültürüne, Kürtçeye ve Kürtlere en büyük baskı, en sistematik baskı yine AKP döneminde gerçekleşmiştir. AKP, Kürt'e ve Kürtçeye en yoğunlaştırılmış şiddeti uyguluyor bugün.

Ahmet Kaya’ya nasıl çatal bıçak atan magazinciler varsa bugün işte, Aynur Doğan’ın da Melek Mosso’nun da konserini yasaklayan yine bu aynı zihniyettir. Şunu da belirtmek isteriz ki: Nasıl ki 80 öncesi fiilî yasaklar engel olamadıysa, nasıl ki 80 sonrası resmî yasaklar engel olamadıysa şimdi AKP dönemindeki hibrit yasaklar da Kürtlerin, halkların özgürce kendi dillerinde şarkı söylemesine engel olamayacaklar” dedi.

CHP VE AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ ARASINDA TARTIŞMA

Önerge üzerine söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Tekin Bingöl ile AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı arasında Kürtçe tartışması yaşandı.

İşte TBMM genel kurulunda yaşanan konuşmalar:

Tekin Bingöl:

AKP iktidarının bugünlerde geldiği noktada yasaklar bir başka boyuta evrildi, 2002’de “Yasakları ortadan kaldıracağız.” diye bas bas bağırarak, dağlara taşlara hitap ederek iktidara gelen AKP, bırakın en demokratik hak olan sokaktaki etkinliklere yasak getirmeyi, bunun yanına artık bugün türküleri hapsediyorlar, sanatçılara yasak koyuyorlar. Bakın, Melek Mosso’nun, Aynur Doğan’ın, Mem Ararat’ın ve diğer sanatçıların etkinlikleri yasaklandı ama bunu yasaklayan valiler, kaymakamlar, belediye başkanları tek ağızdan kamu güvenliğini gerekçe gösterdiler. Bu valilere ve kaymakamlara seslenmek istiyorum: Siz eğer çok mütevazı bir sanat etkinliğinde kamu güvenliğini sağlayamıyorsanız o koltuklarda ne işiniz var? O koltuklardan kalkın, kamu güvenliğini sağlayacak olanlar otursun; oraları hak etmiyorsunuz.

Bin yıldan fazladır bu topraklarda dengbejler kilam söylüyorlar, stran söylüyorlar. Hiçbir kötülüğü yok. Siz, bu kültürel asimilasyonla ne o stranların, ne o kilamların sesini kesebildiniz ne dengbejleri susturabildiniz. Susturamayacaksınız. Size bir tavsiyem, gelin Kürtçe şarkıları özünü bozmadan dinleyin, kulağınıza o kadar hoş gelecek ki.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat: Hadi ya, sanki biz bilmiyoruz!

Tekin Bingöl: Aslında anlamını bilmeseniz bile yüreğinizi ısıtacak yüreğinizi. Hiçbir dildeki türküyü… Bakın, o Türk sanat müziğinin güzellik kokan parçalarını, Türk halk müziğini, Arap türkülerini, Arap ezgilerini, Kürt ezgilerini, Zaza ezgilerini özünden koparmayın, bırakın o kültürlerin müziklerini özünden koparmadan dinleyelim, keyif alalım. Müziğe düşmanlık, sanata düşmanlık sizi abat etmez. Umut yeşerecek, türküler özgürleşecek, sanatçı özgürleşecek ve Türkiye’de halkların müziği her zaman dağlara, taşlara yansıyacak.

Oya Eronat: Hiç bilmiyordum, dediklerini de hiç bilmiyorduk, öğrendik!

Tekin Bingöl: Ya, laf atma, gel konuş! Söyleyecek sözün varsa kürsüye gel!

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı: AK Parti iktidarı 2000’li yılların başında değil Kürt sorunu, “Kürt” kelimesinin dahi kullanılamadığı yıllarda iktidar oldu. İlk yaptığı işlerden bir tanesi OHAL uygulamasını kaldırmak oldu malumunuz.

Sonrasında Türkiye’nin her yerinde özel Kürtçe kursları açıldı. 2009’da TRT Şeş yani günümüzün TRT Kurdîsi açıldı.

Camilerde Kürtçe vaaz, Kürtçe hutbe uygulamasına geçildi.

Mahkemelerde Kürtçe konuşmak isteyenlere tercüman imkânı sağlandı ve geldiğimiz son noktada bugün birçok üniversitede Kürt dili ve edebiyatı bölümü var, yüksek lisans programı var hatta ve hatta doktora programı var. Bugün 555 öğrencimiz Dicle Üniversitesinde, Bingöl Üniversitesinde, Mardin Artuklu Üniversitesinde, Muş Alparslan ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitelerinde Kürt dili edebiyatı bölümlerinde yüksek lisans ve doktora yapmaktalar.

Bunun yanı sıra, Türk Dil Kurumu bu bölümlere ilk tercih olarak yerleşen öğrencilerimize ilk bin kişi içerisinde ise 2 bin lira burs veriyor, bin ve 5 binli sıralar arasında ise 1.500 yüz lira, daha sonra ise bin lira ayrıyeten burs veriyor, kredi değil burs.

Bakınız, Kürtçe'yi, Kürtçe konuşmayı, Kürt dilini araştırmak üzere bundan daha güzel bir teşvik olabilir mi? Ben bunu kamuoyunun takdirine sunuyorum.

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: MECLİSTE, KÜRTÇE, TARTIŞMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı