Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 00:27 Bu haber 1269 kez okundu
 
Minik yüreklere kitap sevgisi aşıladı
Bingöl’ün Adaklı ilçesi Doğankaya köyü ilkokulunda görev yapan öğretmen Ayşe Arabacı, çocukların kitap okumasını eğlence haline getirdi.
GÜNDEM Haberi
Minik yüreklere kitap sevgisi aşıladı

Okumayı sadece sınıfın içerisine sığdırmayan Ayşe Öğretmen, okumayı köyün her yerine yayıp, minik yüreklere kitap sevgisini aşıladı.

Adaklı ilçesine 20 kilo metre uzaklıkta bulunan Doğankaya köyü ilkokulunda geçen yıl göreve başlayan Arabacı, ilk yılında 3 ve 4’ncü sınıflara eğitim verdi.

Çocukların kitap okumayı sevmediğini fark eden Arabacı, ilk olarak sınıfın bir köşesini çim halı ve minderlerle hazırlayıp okuma köşesini oluşturdu.

Her sabah öğrencileriyle ilk 20 dakikayı okumaya ayıran Arabacı, yaptığı çalışmalarla 1 dakikada 20 kelime okuyan öğrencilerini 100 kelimeyle mezun etti.

Bu ise 1 ve 2’nci sınıfları okutan Arabacı, okumayı daha da eğlenceli hale getirdi.

Okulda sadece birkaç çalışmayla çocuklara okumayı sevdirdiğini AA muhabirine anlatan Arabacı, 7 yıllık öğretmen olduğunu ve Doğankaya köyü ilkokulunun ise ikinci görev yeri olduğunu söyledi.

Doğankaya ilkokulunda göreve başladığında imkanların az ve kısıtlı olduğunu ifade eden Arabacı, “7 yıllık öğretmenim ve burası benim ikinci görev yerim. Buraya ilk geldiğimde olanaklar çok azdı, kısıtlı imkanlarımız vardı. Buradaki çocukların hem fiziki, hem de eğitim anlamında eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini düşündüm. Okulumuzun badanasını, temizliğini her şeyini biz üstleniyoruz” dedi.

-SINIFI DOĞAL ORTAMA DÖNÜŞTÜRDÜ

Okuldaki çocukların okumadan uzak olduğunu ve onlara okumayı sevdirmek için bir takım çalışmalar yaptığını anlatan Arabacı, şunları söyledi:

“Geçen yıl 3 ve 4’ncü sınıfları okutuyordum. Bu öğrencilerimin okumayı hiç sevmediğini, okumaktan çok uzak olduklarını fark ettim ve bir şey yapmam gerektiğini düşündüm. Sonra aklıma çim halı geldi, sınıfın bir köşesini doğal ortama dönüştürmeyi planladım. Bazı okullarla görüştüm, destek aldım. Buradaki ortamı huzurlu ve rahat bir ortam yapmayı amaçladım ve böylece çocukların okumaktan keyif almalarını istedim. Bende etrafı biraz toparladım, düzenledim. Aslında çok şey yapmadık. Ama çocuklar zaten buna aç oldukları için, böyle şeylere çok hevesli oldukları için bizimle birlikte oldular.  Geçen yıl 3 ve 4’leri mezun ettim.  Bu okuma projesinin çok fazla faydasını gördüm.  Dakikada 20 kelime okuyarak başlayan çocuk, 70-100 kelimeyle mezun oldular. Bu yüzden çok mutluyum. Hem okuduğunu anlamada, şiir, hikaye yazmada çok geliştiler. Okuma köşemiz sabahları sadece ilk 20 dakikamızı süslemedi, aynı zamanda eğitime de çok büyük katkıları oldu” .

-“OKUMAYI SADECE SINIFIN İÇİNE SIĞDIRMADIK”

Sınıfındaki çocuklarla okuma saatinde köyün farklı alanlarına marşlar ve şarkılar eşliğinde giden Arabacı,

“Okumayı sadece sınıfın içerisine sığdırmak istemedik. Okumayı farklı yerlere yayıp, çocukların daha fazla keyif almasını, okumanın alışkanlık haline dönüşmesini istedik. Çünkü her şeyin, matematiğin bile okumadan geçtiğini bildiğimiz için okumaya odaklandık. Kar yağdı gittik dere kenarına montlarımızı giydik elimize kuru yemişlerimizi aldık hikaye kitaplarımızı oralarda okuduk. Velilerimizin evlerine gittik orada okumamızı yaptık, okul bahçemize çıkıp önce resim yaptık, sonra kitabımızı okuduk. Bunun dışında köyün farklı alanlarına gittik hem piknik yaptık, hem de kitaplarımızı okuduk” diye konuştu.  

Öğrencilerden Sıla Diyen ise, kitap okumayı çok sevdiğini ve kitap okumanın çok eğlenceli olduğunu söyledi.

Öğrencilerden Ecrin Dileyen de, her yerde kitap okumanın çok güzel olduğunu ve kendisine kitap okumayı öğreten öğretmenini de çok sevdiğini belirti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Minik, yüreklere, kitap, sevgisi, aşıladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı