Haber Detayı
07 Ocak 2017 - Cumartesi 00:21
 
Müftülükten Haleplilere 2 tır yardım
Bingöl İl Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile düzenlenen “Halep’te insanlık ölmesin” kampanyasında toplanan aynı yardımların yüklendiği 2 tır yola çıkarıldı.
GÜNDEM Haberi
Müftülükten Haleplilere 2 tır yardım

İl Müftüsü Mecit Can, Hacılar Camisi yanında yardım malzemelerinin yüklendiği tırların uğurlanması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Suriye’de yaşanan ızdıraplara hiçbir Müslümanın seyirci kalmaması gerektiğini söyledi.

Bingöl’de düzenlenen yardım kampanyalarında vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini aktaran Can, camilerde ve din görevlilerinden toplanan 285 bin liranın Diyanet Vakfı’nın Halepliler için açtığı banka hesabına yatırıldığını aktardı.

Müftü Can, şöyle konuştu: “Suriye’de yaşanan savaştan etkilenen ve orada yaşayan insanların sıkıntılarına, ızdıraplarına hiçbir Müslümanın seyirci kalmaması gerektiği, hem dinimiz gereği olarak görevimiz, hem de insani görevimizdir. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfının başlattığı ayni yardım kampanyası çerçevesinde ilimizde de bütün halkımızla, personelimizle çok ciddi bir kampanya başlattık. Kampanya çerçevesinde giyim eşyası, ayakkabı ve battaniye topladık. Her kampanyada olduğu gibi bu kampanyada da Bingöllüler yardım severliğini, Müslüman kardeşlerine nasıl sahip çıkılması gerektiğini çok iyi düşündü ve çok iyi karar verdi.”

Bingöl ve Genç ilçesi müftülüğü olarak 2 tır yardım göndereceklerini dile getiren Can, kentteki sivil toplum kurumlarının da ciddi yardım topladıklarını bildirdi.

Müftü Can, yardımların içeriği hakkında da bilgi vererek, “Nakdi yardım kampanyasında ise, Bingöl’ün imkanlarını çok çok zorlayan çok ciddi rakamlarla yardım topladık. Toplanan ayni ve nakdi yardımlar Türkiye’de ve dünyada Bingöl’ün şerefi, onuru ve haysiyeti için hakikaten çok önemlidir.  Bu yardımlar çok onurlu bir halkın göstergesidir.  Bu yardımların toplanmasında desteği ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Tırın içeri yüzde 60’ı giyim, geriye kalanı ise battaniye ve sünger yataktan oluşuyor.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından 2 tır dolusu yardım, Diyanet İşleri Başkanlığı depolarına teslim edilmek üzere sınıra gönderildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Müftülükten, Haleplilere, 2, tır, yardım,
Yorumlar
Haber Yazılımı